Kto stoi za serią ataków na infrastrukturę gazową niezależną od Rosji?
W ostatnim czasie miało miejsce wiele zadziwiających zdarzeń związanych z infrastrukturą do przesyłu gazu niepochodzącego z Rosji. Gazociąg Amber Grid łączący Litwę i Łotwę wybuchł w piątek 13 stycznia. W Nigerii tego samego dnia doszło do sabotażu instalacji do wysyłki LNG do Europy. Wciąż nie wiadomo, kto za tym stoi, ale zgodnie z łacińską zasadą "cui bono" (dosł.: na czyją korzyść) zyskuje na tym tylko Moskwa.
2023-01-16, 09:10
Nigeria LNG, firma eksportująca skroplony gaz ziemny z Afryki, odwołała kilka dostaw z powodu wymierzonych w gazociągi aktów wandalizmu, które zakłóciły ich działanie, poinformowała w piątek 13 stycznia agencja Bloomberg.
Może to spowodować odwołanie aż 10 transportów płynnego gazu do Europy.
Firma Nigeria LNG ogłosiła, że decyzja została odjęta z powodu działania "siły wyższej", co oznacza zmniejszenie wolumenu dostaw płynnego gazu zaplanowanych na styczeń. Według źródeł Bloomberga kolejne ładunki LNG do Europy planowane na luty również mogą zostać anulowane.
Nigeria miała być nowym źródłem gazu dla Europy
Zakłócenia w eksporcie LNG z Nigerii pojawiają się w najgorszym momencie, gdy Europa nadal szuka dostaw LNG, aby zastąpić wysadzone rosyjskie podmorskie gazociągi i rozpocząć uzupełnianie w kwietniu magazynów gazu przed następną zimą.
Pomimo niedawnego spadku cen gazu Europa nadal przyciąga większość amerykańskiego eksportu LNG, ponieważ popyt w Azji jest nadal słaby.
REKLAMA
Również Nigeria dostarczyła w ostatnich miesiącach dużo LNG do Europy.
Według danych zebranych przez BloombergNEF nigeryjskie LNG stanowiło 7 procent europejskich dostaw "błękitnego paliwa" w 2022 roku.
Niepewne źródło węglowodorów?
Nigeryjskie dostawy LNG i ropy naftowej ucierpiały w ostatnich latach z powodu powodzi, a także coraz częstszych przypadków celowych uszkodzeń rurociągów, co zmuszało operatorów do zawieszenia dostaw w eksporcie LNG i ropy naftowej.
Akty wandalizmu, kradzieże ropy naftowej i brak dużych inwestycji w moce wytwórcze uczyniły z Nigerii największego spośród krajów OPEC+ "marudera" - jak pisze Bloomberg - w produkcji ropy naftowej.
Ankiety i szacunki międzynarodowych analityków wskazywały na odbicie produkcji ropy w Nigerii w grudniu 2022 r. Ale afrykański producent nadal pozostaje w tyle za swoją kwotą eksportową przyznana mu przez OPEC+.
REKLAMA
Wzrost wydobycia w Nigerii wpłynął na zwiększenie produkcji ropy OPEC+ w grudniu 2022 roku o 120 000 baryłek dziennie (bpd) w porównaniu z listopadem. Badanie Bloomberg dotyczące produkcji OPEC również wykazało wzrost produkcji w grudniu, o 150 000 baryłek dziennie w stosunku do listopada, dzięki odbiciu produkcji ropy w Nigerii.
Niezbędny konektor gazowy
W piątek 13 stycznia około godziny 17.00 doszło do eksplozji należącego do Amber Grid gazociągu na północy Litwy, w okolicach miasta Paswol.
Nie jest na razie jasne, co było przyczyną eksplozji. Operator systemu gazowego Amber Grid podał, że wybuch nastąpił z dala od budynków mieszkalnych, w miejscu, gdzie biegną dwa gazociągi.
Według wstępnych danych to właśnie jeden z nich eksplodował. Drugi prawdopodobnie nie został uszkodzony. Firma zapewniła też, że nie ma zagrożenia przerw w dostawach gazu dla odbiorców najbliższych miejscowości.
Jak poinformował w komunikacie operator, w wyniku wybuchu nikt nie został ranny.
REKLAMA
Policja ewakuowała mieszkańców najbliższej wioski. Nagranie pożaru jako pierwszy udostępnił litewski nadawca publiczny LRT. Według reportera LRT płomienie sięgnęły nawet 50 metrów i były widoczne z odległości 17 km.
Zdaniem operatora gazociągu nic nie wskazuje na celowe działania człowieka, ale "śledztwo uwzględni wszystkie możliwe scenariusze". Operator zapowiedział, że po ustaleniu przyczyn wybuchu gazociąg zostanie naprawiony.
To bardzo ważne nie tylko dla łotewskiego, ale także dla polskiego systemu dostaw gazu ziemnego. Amber Grid pozwala na dostawy gazu LNG z portu w litewskiej Kłajpedzie do naszego kraju.
PR24/Bloomberg/IAR/Reuters/sw
REKLAMA
REKLAMA