Ceny ciepła z rekompensatą. Nowe przepisy ograniczą podwyżki

Zakończenie funkcjonowania obecnego mechanizmu ceny ciepła z rekompensatą i wprowadzenie nowego, który obowiązywać będzie do końca 2023 r. - przewiduje projekt, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nowe przepisy mają ograniczyć podwyżki cen ciepła dla obywateli.

2023-01-16, 17:29

Ceny ciepła z rekompensatą. Nowe przepisy ograniczą podwyżki
Obecnie funkcjonuje mechanizm średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą.Foto: shutterstock/nikkimeel

W wykazie prac legislacyjnych rządu poinformowano o pracach nad projektem noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw.

Koniec obecnego mechanizmu

Jak wyjaśniono, ma on na celu "zapewnienie wsparcia dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej przez zmniejszenie opłat wynikających z wzrostu cen paliw, co przekłada się na średnie ceny wytwarzania oraz dostarczania ciepła".

Zgodnie z wykazem obecnie funkcjonujący mechanizm średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą zostanie zakończony i rozliczony na dzień 31 stycznia 2023 r.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 lutego do 31 grudnia 2023 roku.

Wyrównanie dla przedsiębiorstw energetycznyh

"Regulacja obejmie także przypadki stosowania cen wyższych od maksymalnej w okresie od 1 października 2022 r. Dzięki zaprojektowanemu mechanizmowi wsparcia, jeżeli nastąpi wzrost cen dostawy ciepła, obejmujących wszystkie opłaty i stawki nałożone na odbiorcę ciepła, większy niż 40 proc., w stosunku do cen obowiązujących na dzień 30 września 2022 r., przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie, tak aby odbiorca zawierający się w katalogu podmiotów uprawnionych nie został obciążony nadmiernym wzrostem kosztów ogrzewania" - poinformowano.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej