more_horiz
Gospodarka

CPK i kolej. Wiceminister Horała: planujemy zbudować ok. 4,5 tys. kilometrów nowych torów

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 11:03
- Rozwój transportu kolejowego znacznie przyspieszył w Polsce - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała podczas międzynarodowego kongresu "Railway Direction Days". Dodał, że do roku 2050 planowane jest w ramach Trójmorza zbudowanie około 4500 kilometrów nowych torów i linii kolei dużych prędkości.
Polska wybuduje tysiące kilometrów torów pod kolei dużych prędkości
Polska wybuduje tysiące kilometrów torów pod kolei dużych prędkościFoto: Shutterstock/Longfin Media

- Ten rozwój w powiązanych segmentów sieci, kolei dużych prędkości ma bezpośredni związek z inicjatywą Trójmorza, mającą na celu jeszcze większe uściślenie reacji w obrębie regionu, na płaszczyźnie, gospodarczej, energetycznej, bezpieczeństwia czy transportu kolejowego - powiedział Horała.  

Dodał także, że w tym roku prace mają ruszyć m.in. na budowie tunelu kolei dużych prędkości pod Łodzią, a równolegle mają trwać prace analityczne związane z inwestycją, a także ruszy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.  

Wcześniej Marcin Horała zwrócił uwage, że CPK to punkt wpięcia do światowego systemu transportowego, który pozwoli, żeby zaopatrzenie, amunicja dla polskich wojsk i wojsk sojuszniczych, przybyły znacznie szybciej. To szybsze przerzucenie do Polski i dystrybuowanie także po wschodniej flance NATO. 

- Niezawodna i odporna infrastruktura kolejowa jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa regionu - powiedział także Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński. 

Czytaj także:

PR24.pl/IAR/mk