more_horiz
Gospodarka

Kolejni wykonawcy infrastruktury CPK wybrani w przetargu. Zaprojektują obiekty wspierające

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 08:40
Centralny Port Komunikacyjny wybrał oferty w pierwszym przetargu na projektowanie obiektów wspierających lotnisko. Spółka planuje podpisać umowę ramową z 13 podmiotami, które zaprojektują m.in. wieżę kontroli lotów czy centrum operacyjne portu lotniczego. Wśród 13 podmiotów, które spełniły warunki udziału w postępowaniu przetargowym, znalazło się dziewięć firm i cztery konsorcja.
Przygotowywana umowa ramowa pozwoli na zlecanie przez spółkę CPK konkretnych zadań w trybie postępowań wykonawczych, w których decydująca będzie cena i kryteria jakościowe.
Przygotowywana umowa ramowa pozwoli na zlecanie przez spółkę CPK konkretnych zadań w trybie postępowań wykonawczych, w których decydująca będzie cena i kryteria jakościowe.Foto: cpk.pl

- Rozstrzygnięty przetarg to pierwsza z dwóch umów ramowych na projektowanie tzw. obiektów wspierających. Ta pierwsza dotyczy projektowania m.in. takich obiektów jak: wieża kontroli ruchu lotniczego, centrum operacyjne lotniska, budynki służb ratowniczo-gaśniczych, utrzymania i zarządzania lotniskiem oraz biura służb lotniskowych - powiedział rzecznik spółki Konrad Majszyk.

Obiekty towarzyszące powstaną w najbliższym sąsiedztwie projektowanych przez master architekta, konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold, terminala pasażerskiego i dworca kolejowego.

Najbardziej rozpoznawalny budynek

- Wieża kontroli lotów będzie kluczowym elementem lotniska. Obok terminala ma szansę stać się jego najbardziej rozpoznawalnym budynkiem, jak ma to miejsce np. na nowym lotnisku w Stambule - podkreślił rzecznik.

Dodał, że projektowane obiekty będą wspierać i uzupełniać bieżącą działalność terminala pasażerskiego i pozostałej infrastruktury lotniska. Będą też z nim zintegrowane, tak by zapewnić bezawaryjną obsługę lotów i bezpieczeństwo ruchu.

Jak zaznaczył, przygotowywana umowa ramowa pozwoli na zlecanie przez spółkę CPK konkretnych zadań w trybie postępowań wykonawczych, w których decydująca będzie cena i kryteria jakościowe.

- Do zleceniobiorców należało będzie wykonanie prac i usług związanych z przygotowywaniem projektów: koncepcyjnych, technicznych, wykonawczych i budowlanych wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Zakres zamówienia obejmuje również inne usługi związane z projektowaniem np. doradztwo w toku postępowań o udzielenie zamówień na roboty budowlane - wyjaśnił.

Drugi przetarg w analizie

Konrad Majszyk przekazał, że oferty, które wpłynęły w ramach drugiego, ogłoszonego w październiku tego roku przetargu na projektowanie obiektów wspierających na terenie lotniska (m.in. hoteli, biur, obiektów handlowych, terminali cargo i parkingów wielopoziomowych) są analizowane.

- Rozstrzygnięcie tego postępowania planowane jest na styczeń przyszłego roku. Szacowana łączna wartość obu kontraktów to ok. 500 mln zł - poinformował.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS