more_horiz
Gospodarka

Program Dobrowolnych Nabyć. CPK podpisuje umowy na kolejne tereny pod planowane lotnisko

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 08:12
Do Programu Dobrowolnych Nabyć dotyczącego pozyskiwania ziemi pod Centralny Port Komunikacyjny zgłosiło się ponad 650 właścicieli nieruchomości, którzy mają 1500 hektarów - poinformowała spółka CPK. Jak dodano, dotychczas spółka podpisała umowy na ponad 200 ha.
Do Programu Dobrowolnych Nabyć dotyczącego pozyskiwania ziemi pod Centralny Port Komunikacyjny zgłosiło się ponad 650 właścicieli nieruchomości
Do Programu Dobrowolnych Nabyć dotyczącego pozyskiwania ziemi pod Centralny Port Komunikacyjny zgłosiło się ponad 650 właścicieli nieruchomościFoto: cpk.pl

- W listopadzie zanotowaliśmy największą dynamikę zgłoszeń od czasu rozpoczęcia programu w grudniu 2020 r. Etap wykonywania operatów szacunkowych, składania ofert, negocjacji, podpisywania protokołów uzgodnień, a docelowo zawierania umów dotyczy powierzchni już prawie 1500 hektarów - poinformował rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk.

Jak dodał, uwzględniając tylko zgłoszone do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) nieruchomości z obszaru planowanej lokalizacji lotniska ogłoszonej w czerwcu, "to w procesie składania przez CPK ofert i nabywania terenu jest jedna trzecia tego terenu".

Ustawa o usprawnieniu procesu inwestycyjnego CPK

- Te liczby pokazują, że wyraźnie zwiększa się zaufanie do programu PDN i akceptacja dla towarzyszących mu dodatkowych świadczeń. W efekcie skokowo rośnie liczba sfinalizowanych transakcji. Dotychczas podpisaliśmy umowy na ponad 200 ha - poinformował Konrad Majszyk.

Przypomniał, że zgodnie z Ustawą o usprawnieniu procesu inwestycyjnego CPK, przystępujący do PDN właściciel dostanie 140 proc. wartości budynku i 120 proc. wartości gruntu.

- Nowe rozwiązanie oznacza, że za dom o wartości 1 mln zł spółka CPK jest w stanie zapłacić 1 mln 400 tys. zł. Gdyby nie nowe, atrakcyjne dla mieszkańców warunki, moglibyśmy mu zaoferować po prostu 100 proc. wartości rynkowej nieruchomości - zaznaczył rzecznik CPK.

Dodał, że zgodnie z przepisami ustawy spółka CPK dysponuje też np. możliwością wyceny uwzględniającą wartość odtworzeniową domu bez uwzględniania kosztów zużycia.

Okazja do sprzedaży i dodatkowe bonusy

- Zależy nam na tym, aby jak największa część etapu pozyskiwania nieruchomości odbyła się na zasadzie dobrowolnych transakcji sprzedaży lub zamiany nieruchomości, czyli w ramach trwającego programu PDN. Zapraszamy do PDN, który jest okazją do sprzedaży nieruchomości wcześniej, zyskania czasu na przeprowadzkę i dodatkowych bonusów oraz uprzedzenia etapu wywłaszczeń za odszkodowaniem - przekazał Konrad Majszyk.

W ramach Programu Dobrowolnych Nabyć, czyli programu pozyskiwania ziemi pod Port Solidarność, spółka CPK nabywa nieruchomości z obszaru położonego na zachód od Warszawy, leżące między miastami: Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki i Sochaczew. Teren ten ograniczają: od południa autostrada A2, od zachodu droga krajowa nr 50, od północy wieś Szymanów i rzeka Pisia, a od wschodu - rzeka Pisia Tuczna i miejscowość Baranów.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA