Port w Gdańsku. Przeładunki wzrosły w ciągu sześciu lat aż o 83 procent

W ciągu ostatnich sześciu lat przeładunki w Porcie Gdańsk wzrosły o 83 proc., osiągając w 2022 r. najwyższy wynik w historii - 68,2 mln ton. W porównaniu z ubiegłym rokiem to ponad 28 proc. wzrost.

2023-01-24, 10:10

Port w Gdańsku. Przeładunki wzrosły w ciągu sześciu lat aż o 83 procent
W Porcie Gdańsk w 2022 r. przeładowano łącznie 68,2 mln ton towarów, co stanowi 28 proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Foto: Mat.pras. Port Gdańsk

Rzeczniczka prasowa Portu Gdańsk Anna Drozd poinformowała PAP, że w poniedziałek w Ministerstwie Infrastruktury odbyła się konferencja wynikowa podsumowująca miniony rok w polskich portach morskich. Wzięli w niej udział: wiceminister Marek Gróbarczyk, Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz zarządy trzech największych polskich portów: Gdańska, zespołu portów Szczecin-Świnoujście i Gdyni.

"Rekord przeładunków z 2021 r. został spektakularnie pobity. Wyniki przeładunkowe jasno pokazują, w jak dobrej kondycji znajdują się trzy największe polskie porty. W sumie przeładowały 133 mln ton towarów. To o 18 proc. więcej niż rok wcześniej. Embargo na rosyjskie towary pokazało jak istotne są porty morskie, jak ważną rolę odgrywają w kwestii bezpieczeństwa państwa" - stwierdził cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

"Stanęliśmy wobec poważnych wyzwań wynikających z gospodarczych konsekwencji agresji Rosji na Ukrainę i zamknięcia wschodniej granicy Polski na dostawy surowców, przede wszystkim węgla. Porty morskie w tym Gdańsk, musiały przejąć wolumen tego towaru, który do tej pory był importowany granicą lądową" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke.

Inwestycje w porcie

Wpływ na wyniki przeładunkowe Portu Gdańsk miały inwestycje, zwłaszcza w Porcie Wewnętrznym, gdzie zmodernizowano około 5 km uniwersalnych nabrzeży, które służą bieżącym przeładunkom i wprost przekładają się na możliwości obsługi dodatkowego wolumenu towarów.

REKLAMA

W ostatnich 6 latach wartość zrealizowanych inwestycji przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, jak i podmioty zewnętrzne (kontrahenci, Urząd Morski, PKP PLK) przekroczyła 4,8 mld zł. Planowane i w trakcie realizacji są kolejne przedsięwzięcia opiewające na ponad 4,2 mld zł. 

Udany rok dla portu w Gdańsku

W 2022 r. roku gdański port stał się drugim największym na Bałtyku. Pierwszym portem jest rosyjski Ust-Ługa (113 mln ton). Na trzecim miejscu jest Primorsk (52,9 mln ton), a na czwartym St. Petersburg (35,6 mln ton). Port w Gdańsku jest też największym portem kontenerowym na Bałtyku.

Prezes zarządu Portu Morskiego Gdańsk Łukasz Greinke przekazał na konferencji, że port przeładował rekordowe 68,2 mln ton towarów, co oznacza wzrost o 28 proc. względem 2021 r.

Greinke przekazał, że w ub.r. w Gdańsku przeładowano 25 516,4 tys. ton paliw płynnych, co oznacza wzrost o 35,1 proc. W porcie przeładowano również 13 218,9 tys. ton węgla (wzrost o 175,6 proc.).W porcie w 2022 r. przeładowano również 1 932,9 tys. ton zbóż (wzrost o 19,9 proc.); drewna 548,2 tys. ton (wzrost o 413 proc.) oraz 515,5 tys. ton rudy (wzrost o 133,2 proc.).

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej