Jak wygląda sprzedaż detaliczna w styczniu? GUS przedstawił swoje dane

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2023 r. spadła o 0,3 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 23,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 15,1 procent licząc rok do roku.

2023-02-21, 10:00

Jak wygląda sprzedaż detaliczna w styczniu? GUS przedstawił swoje dane
W opinii analityków PIE główną barierą dla wzrostu będzie słaba konsumpcja. Foto: Shutterstock/Stokkete

Analitycy ankietowani przez GUS oczekiwali wzrostu sprzedaży detalicznej w cenach stałych liczonych rok do roku (rdr) o 0,8 proc. i spadek o 22,3 proc. w porównaniu do grudnia ubiegłego roku. Ale w cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 16,4 proc. rdr.

Ile mieszkań jest w budowie?

Na koniec stycznia 2023 r. w budowie było 824,2 tys. mieszkań, o 4,9 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu 2022 r. Produkcja budowlano-montażowa w styczniu wzrosła o 2,4 procent licząc rok do roku. Ale w porównaniu z grudniem 2022 roku spadła o 55,1 procent. Przed rokiem spadek ten wynosił 56,5 procent.

W styczniu 2023 roku, w porównaniu do stycznia 2022 roku, zwiększenie wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano dla przedsiębiorstw, których podstawowym rodzajem działalności była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 15,0 procent oraz realizujących prace budowlane specjalistyczne - o 7,5 procent.


Posłuchaj

Dawid Sułkowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego komentuje budownictwo mieszkaniowe (IAR/Prostak) 0:25
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Zmniejszenie wartości prac wystąpiło wśród jednostek zajmujących się wznoszeniem budynków - o 10,7 procent.

Spadek wartości prac budowlanych

W stosunku do grudnia odnotowano w styczniu 2023 roku zmniejszenie wartości prac budowlano-montażowych we wszystkich działach sekcji budownictwo. Przedsiębiorstwa zajmujące się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej miały spadek - o 66,9 procent , jednostki wykonujące roboty budowlane specjalistyczne - o 46,9 procent, a podmioty specjalizujące się we wznoszeniu budynków - o 41,8 procent.

Produkcja budowlano-montażowa w styczniu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, była wyższa zarówno dla robót o charakterze inwestycyjnym - o 3,5 procent, jak i remontowym - o 0,9 procent.


PR24/IAR/Prostak/sw

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej