Prezes NBP zapewnia: sytuacja gospodarki i finansów publicznych jest stabilna

Wpływ środków z Krajowego Planu Odbudowy na PKB Polski wyniesie 0,4 pkt proc. w pierwszym roku i obniży się do 0,3 pkt proc. w kolejnych latach, szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński.

2023-03-09, 16:04

Prezes NBP zapewnia: sytuacja gospodarki i finansów publicznych jest stabilna
RPP - jak piszą analitycy PKO BP - nadal nie widzi potrzeby kolejnych podwyżek, ponieważ dokonane wcześniej silne zacieśnienie polityki pieniężnej będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP.Foto: NBP/mat.pras.

- Wpływ na PKB w pierwszym roku to 0,4 pkt proc., w następnych latach - 0,3; bardzo mało. Oczywiście, kiedy PKB rośnie słabo, to jest większe znaczenie, jak rośnie normalnie - czyli 4-5 proc. w naszych warunkach - to bardzo małe znaczenie. No i oczywiście też trochę niekorzystne, czyli inflacyjne, ale też minimalne - 0,2 pkt proc. Proszę pamiętać, że te środki nie wpłyną w jednym roku, tylko co roku będą napływać i to ma w ogóle znikome znaczenie - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

Według wyliczeń Ministerstwa Finansów, napływ środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oznaczałby w 2023 r. zwiększenie wzrostu PKB o 0,6 pkt proc., a w kolejnych latach - o 1 pkt proc.

Prefinansowanie KPO

Jak wskazał prezes NBP, każde euro otrzymane w ramach jakiegokolwiek planu, perspektywy ze środków unijnych, czy taniej pożyczki, byłoby korzystne dla Polski.

- Wszystko jedno na co pójdzie - czy na uszczelnianie budynków, czy na informatykę, czy na zieleń (...), każde euro to jest dobra rzecz. Ale nie przesadzajmy. Napływ środków unijnych w ramach KPO i tak tutaj się dokona. Być może politycznie to jest jakoś trzymane, jakaś gra polityczna tu jest, że się chce ten konkretnie rząd (...) ukarać za coś, czy docisnąć, czy wymusić coś. Ale te środki nam się należą i te środki dostaniemy - oświadczył prezes.

Glapiński przypomniał, że rząd zaczął prefinansowanie tego programu (KPO).

REKLAMA

- Także to wpływa do gospodarki, samorządy dostają te pieniądze. A później je dostaniemy z Unii Europejskiej - jak nie teraz, to po wyborach. Ale one mają naprawdę żaden prawie wpływ na wzrost gospodarczy i na poziom życia - podkreślił Glapiński.

Gospodarka i finanse publiczne są stabilne

Rada Polityki Pieniężnej po wczrajszym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Tym samym główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi nadal 6,75 proc.

- RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych, takie też było oczekiwanie rynku. Nikt nie spodziewał się zmian, bo sytuacja gospodarki jest stabilna i sytuacja finansów publicznych jest stabilna - powiedział także Glapiński.

Według niego złoty trzyma się dobrze, bo fundamenty polskiej gospodarki są silne.

REKLAMA

- Złoty jest cały czas wolną walutą, pandemia, wojna, szok surowcowy, a nasza waluta jest wolna. My nie interweniujemy w celu jakiegoś kursu, a mimo tego złoty trzyma się bardzo dobrze i nadal będzie się dobrze trzymać. Bo są silne fundamenty Polski, w Polsce opłaca się inwestować, jesteśmy w 100-proc. bezpieczni - powiedział Glapiński.

Czytaj także:

PAP/PAP Biznes/ISBnews/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej