Dyrektor Instytutu Finansów: większość młodzieży z nadzieją ocenia swoje plany na karierę zawodową
Młodzież dość optymistycznie patrzy na swoje perspektywy finansowe, ale wiele zależy od tego jakie mają wykształcenie i z jakiego regionu pochodzą - powiedział Łukasz Chrobak, dyrektor Instytutu Finansów, think tanku resortu finansów, w audycji "Ekspres Gospodarczy"w Programie 1 Polskiego Radia.
2023-05-23, 17:00
Jaka przyszłość finansowa czeka młodych Polaków?. Dziś miała miejsce premiera raportu Instytutu Finansów (think tank Ministerstwa Finansów) "Perspektywy ekonomiczne młodego pokolenia".
W opinii gościa audycji Łukasza Chrobaka 48 % badanych pozytywnie ocenia swoje perspektywy finansowe, a 43 % nie jest pewna swojej przyszłości w dziedzinie przyszłych zarobków i poziomu zamożności. Te oceny zależą od tego, czy ankietowana osoba jest samodzielna i sama prowadzi gospodarstwo domowe, czy też nadal mieszka z rodzicami. Wiele osób młodych ma duże wątpliwości, czy zdobyte przez nich wykształcenie pozwoli im na udany start na rynku pracy. Ale trudno nie zauważyć, że z powodu obecnego niżu demograficznego ich sytuacja jest inna niż ich rówieśników choćby 10 lub 20 lat temu. W opinii dyrektora Instytutu Finansów, trudno nie zauważyć, że doceniają wyraźną poprawę ich statusu majątkowego w okresie ostatnich trzech lat. Co wynika z faktu wprowadzenia ulgi podatkowej dla osób do 26 roku życia oraz podwyższenia minimalnej stawki za godzinę pracy. Dlatego młodzi ludzie bardziej obawiają się inflacji niż tego, że nie znajdą pracy, a to zupełnie inna sytuacja niż ich ojców i dziadków. Aby ułatwić im start, Instytut Finansów prowadzi zajęcia dla młodych osób z całej Polski w ramach Akademii Finansów, gdzie zdobywają praktyczną wiedzę jak funkcjonować na współczesnym rynku pracy, a także jak inwestować i gromadzić oszczędności.
Audycję prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jej wysłuchania.
Posłuchaj
REKLAMA
PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw
REKLAMA