more_horiz
Gospodarka

Ustawa o świadczeniu wspierającym. Rzecznik PiS: Sejm zajmie się dziś rządowym projektem

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 11:08
Podczas rozpoczynającego się dziś posiedzenia, Sejm zajmie się rządowym projektem ustawy o świadczeniu wspierającym. To nowe świadczenie, przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami, pozwoli opiekunom na podjęcie pracy.
W budżecie przeznaczono prawie 4 mld zł na świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami oraz na programy aktywizujące ich opiekunów
W budżecie przeznaczono prawie 4 mld zł na świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami oraz na programy aktywizujące ich opiekunówFoto: Shutterstock/Pressmaster

Jak mówił podczas porannej konferencji prasowej w Sejmie rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek, rozwiązania te zostały wypracowane przez resort rodziny we współpracy ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Dodał, że docelowo świadczenie to obejmie około 5 tysięcy osób z niepełnosprawnościami. Drugie czytanie tego projektu zaplanowano na 21.15.

Świadczenie będzie przysługiwało osobom niepełnosprawnym bez względu na osiągany dochodód. Wysokość tego świadczenia będzie wynosiła w tym maksymalnym wymiarze nawet dwukrotność renty socjalnej czyli ponad 3 tys. zł - powiedział rzecznik. 

Rafał Bochenek dodał, że w projekcie ustawy są też zapisy dotyczące opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Posłuchaj
00:19 IAR/Naukowicz Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek mówi, że docelowo świadczenie to obejmie około 5 tysięcy osób z niepełnosprawnościami (I Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek mówi, że docelowo świadczenie to obejmie około 5 tysięcy osób z niepełnosprawnościami (IAR)

Są środki zaplanowane w budżecie

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że w budżecie państwa na ten rok przeznaczono prawie 4 miliardy złotych na świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami oraz na programy aktywizujące ich opiekunów.

Świadczenie wpsierające będzie wprowadzane etapami. Pierwszy, najwyższy poziom, dla osób wymagających najwyższego wsparcia, ma być uruchomiony od 1 stycznia 2024 roku, drugi analogicznie w 2025 roku, a trzeci w 2026.

Posłuchaj
00:18 IAR/Naukowicz Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości mówi o programach aktywizującch opiekunów osób niepełnosprawnych (IAR) Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości mówi o programach aktywizującch opiekunów osób niepełnosprawnych (IAR)

Czytaj także:

IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA