Amerykański gigant zainwestuje w Polsce 4,6 mld dol. Premier: wizja rozwoju nowej fabryki Intela jest imponująca

2023-06-16, 11:01

Amerykański gigant zainwestuje w Polsce 4,6 mld dol. Premier: wizja rozwoju nowej fabryki Intela jest imponująca
Premier: Intel przeprowadzi największą inwestycję typu greenfield w historii Polski. Foto: Twitter/KPRM

Intel chce zainwestować 4,6 mld dolarów i zatrudnić 2 tysiące osób w zakładzie integracji i testowania półprzewodników w okolicach Wrocławia - poinformowała firma.

Firma Intel wybrała na lokalizację swojego nowego, zaawansowanego technologicznie zakładu integracji i testowania półprzewodników okolice Wrocławia.

Dodano, że planowana inwestycja o łącznej wartości sięgającej 4,6 mld dol. pozwoli stworzyć 2000 miejsc pracy w firmie Intel oraz tysiące powiązanych stanowisk u dostawców. Wiele firm i osób znajdzie tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.

Zakład amerykańskiej firmy powstanie na terenie o powierzchni niemal 300 ha, stanie się dźwignią rozwojową dla Dolnego Śląska i całej Polski. Gigant technologiczny z Doliny Krzemowej wybrał miejsce inwestycji ze względu na zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z uczelnią techniczną.

Współpraca transatlantycka

Szef rządu podczas piątkowego wystąpienia podkreślał, że to "wielki moment, nie tylko tutaj dla Polski". Jak dodał premier planowana inwestycja to "element strategii jednej z największych, najważniejszych technologicznych firm świata - strategii, która ma na celu budowę nowych mocy produkcyjnych w produkcji półprzewodników".

Mateusz Morawiecki podkreślał, że inwestycja Intela to element "zacementowania, utrwalenia współpracy transatlantyckiej". "To największa inwestycja greenfield w Polsce (...). Mogę powiedzieć, że (...) wizja rozwoju nowej fabryki Intela jest imponująca" - powiedział premier.

Podkreślił, że planowana inwestycja "daje ogromną satysfakcję; warto było starać się o tę inwestycję".

Premier Mateusz Morawiecki i CEO Intela Pat Gelsinger uważają, że inwestycja Intela w Miękini koło Wrocławia będzie czynnikiem przyciągającym kooperantów i kolejne inwestycje w otoczeniu.

- Zakład pomoże nam sprostać zapotrzebowaniu całego świata na najbardziej zaawansowane technologie. […] Będziemy zaczynali inwestycją sięgającą 4,6 mld USD. To jest magnes dla kolejnych inwestycji, które będą powstawały w otoczeniu - powiedział Gelsinger podczas konferencji prasowej we Wrocławiu.

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że inwestycja firmy Intel we Wrocławiu jest największą typu greenfield w Polsce 0:21
+
Dodaj do playlisty

- To wielki moment nie tylko dla Polski, ale też element strategii jednej z największych technologicznie firm świata, która ma na celu budowę nowych mocy w produkcji półprzewodników, chipów i układów scalonych. Na niewielu inwestycjach zależało mi [tak bardzo], jak na tej, choć na wszystkich mi zależy. Jest inwestycją absolutnie szczególną. To najbardziej zaawansowane technologie, które będą przyciągały kooperantów - dodał Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę, że lokalizacja zakładu w Polsce jest efektem zmiany filozofii, związanej z tym, czego doświadczyliśmy w czasie covidu. Podkreślił także, że to największa inwestycja greenfield w Polsce.

Gelsinger wskazał także, że Polska była dużo bardziej "głodna" tej inwestycji niż jej konkurenci.

- Polska będzie częścią - wcale nie tak rozbudowanego - systemu dostaw tych najbardziej zaawansowanych części - dodał Morawiecki.

Pierwsza taka inwestycja w Europie

- To pierwsza tego typu inwestycja w Europie, więc walka o nią była trudna i długa. Intel obecny jest w naszym kraju od 30 lat. Odnosi sukcesy dzięki doskonałej kadrze specjalistów i inżynierów, z której słynie Polska. Jednak inwestycję tak wielkiego kalibru poprzedzają zawsze bardzo szczegółowe analizy konkurencyjnych ofert z różnych krajów. Dzięki naszym staraniom Polska zdała ten egzamin najlepiej, mimo że konkurencja była naprawdę silna. Cieszymy się, że mogliśmy mieć wkład w budowę nowej, niezwykle nowoczesnej branży w Polsce. Liczymy, że będzie to początek prawdziwego boomu inwestycyjnego na Dolnym Śląsku, a kolejni giganci technologiczni pójdą w ślady Intela i będą inwestować jeszcze częściej w Polsce - powiedział managing director w Departamencie Inwestycji PAIH Marcin Fabianowicz.

PAIH, ARP we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną odpowiadały za merytoryczną obsługę inwestycji, która otwiera nowy rozdział w historii polskiego przemysłu. Przy nowo powstałej BIZ pracowały również ministerstwa: rozwoju, środowiska, infrastruktury oraz Wody Polskie, KOWR i przedstawiciele licznych samorządów.

- Mówiąc o gospodarce, zawsze musimy mieć z tyłu głowy geopolitykę. Pandemia, a potem wojna na Ukrainie wstrząsnęły globalnymi łańcuchami dostaw, w krytycznych momentach paraliżując całe sektory gospodarki bazujące na półprzewodnikach. Dlatego inwestycja Intela to nie tylko gwarancja rozwoju, ale i bezpieczeństwa. To również kolejny dowód na gospodarczą konsolidację świata transatlantyckiego. Polska może na tym tylko skorzystać - podsumował wiceprezes ARP.

Jak podaje PAIH, w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów w ramach produkcji, natomiast całość przedsięwzięcia - działalność inwestora oraz jego kooperantów - wygeneruje co najmniej 10 tys. nowych miejsc pracy.

Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 r. koncern z branży nowych technologii będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma notowana na giełdzie NASDAQ wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych. W UE zatrudnia ok. 10 tys. pracowników.

Czytaj także:

PAP/ISBnews/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej