Inwestycje technologicznych gigantów w Polsce. Miliardy złotych na rozwój usług informatycznych
W Polsce inwestują giganci technologiczni takie jak Visa, Google, Amazon i Microsoft. Polska jest piątą gospodarką w Europie i jedną z 10 na świecie, które przyciągają najwięcej inwestycji w zakresie nauki, technologii, inżynierii i matematyki.
2023-05-23, 13:42
W maju 2020 roku Microsoft podpisał z Operatorem Chmury Krajowej porozumienie, dzięki któremu w Polsce powstaje regionalny hub technologiczny, czyli pierwszy region przetwarzania danych tej firmy w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja ma być warta miliard dolarów, czyli ok 4 mld złotych.
W ramach inwestycji Microsoft planuje stworzenie chmurowego centrum Azure Poland Central, które będzie składać się z trzech niezależnych lokalizacji w okolicach Warszawy. Inwestycja ma wspierać transformację cyfrową w Polsce w ramach Polskiej Doliny Cyfrowej.
Microsoft Azure to platforma chmurowa firmy Microsoft. Oferuje ona szeroki zakres usług przetwarzania w chmurze, takich jak obliczenia, analiza danych, bazy danych, sztuczna inteligencja i wiele innych. Platforma Azure umożliwia tworzenie, zarządzanie i wdrażanie aplikacji w dowolnym języku i na dowolnej platformie.
Plan zakłada długoterminowe inwestycje w podnoszenie kwalifikacji, silne lokalne partnerstwa, wsparcie transformacji cyfrowej oraz dostęp do najnowszych technologii.
REKLAMA
Inwestycje Google
Google inwestuje w Polsce od wielu lat, aby wspierać lokalną gospodarkę i tworzyć miejsca pracy. W ciągu ostatnich kilku lat Google zainwestował ponad 1 miliard dolarów w polskie projekty, w tym w rozwój infrastruktury technologicznej, edukację i szkolenia oraz innowacje.
W marcu 2022 roku Google ogłosił inwestycję na poziomie 2,7 mld złotych w rozwój kompleksu biurowego The Warsaw HUB. Kwota ta pozwoli stworzyć m.in. 2500 nowych miejsc pracy z możliwością dalszego ich powiększania w razie potrzeb.
W Warszawie firma otworzyła się największe w Europie centrum rozwoju technologii Google Cloud.
Google Cloud jest platformą chmurową, która pozwala budować, wdrażać i skalować aplikacje, strony internetowe i usługi na tej samej infrastrukturze co Google.
REKLAMA
Google Cloud oferuje ponad 150 zaawansowanych produktów z zakresu obliczeń, przechowywania, sztucznej inteligencji, baz danych, analityki, sieci i narzędzi deweloperskich. Pomaga również rozwiązywać problemy biznesowe różnych branż, takich jak handel detaliczny, finanse, opieka zdrowotna, media i telekomunikacja.
Polska Dolina Cyfrowa i Chmura Krajowa
Polska Dolina Cyfrowa to program, którego celem jest wspieranie transformacji cyfrowej w Polsce. Program ten składa się z trzech filarów: infrastruktury IT, kompetencji oraz współpracy z siecią partnerów.
Z kolei Operator Chmury Krajowej (OChK) to polska spółka utworzona przez bank PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju. OChK oferuje rozwiązania chmurowe w modelu multicloud, czyli umożliwia dostęp do trzech różnych platform chmury publicznej. Warto zaznaczyć, że tylko OChK posiada serwery na terenie Polski.
Korzyści z korzystania z usług Operatora Chmury Krajowej to m.in. niższe koszty usługi niż w przypadku chmury prywatnej, możliwość szybkiego dokupienia nowych zasobów bez przestojów w pracy aplikacji (i odwrotnie - możliwość zrezygnowania z części niewykorzystanych zasobów i ograniczenie kosztów).
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ Microsoft/ Google/ mib
REKLAMA