Eksperci: kolejne zagraniczne inwestycje podnoszą prestiż polskiej gospodarki w świecie

To, że coraz częściej potężne zagraniczne firmy chcą inwestować w Polsce jest dowodem naszego prężnego rozwoju gospodarczego, ale też poczucia bezpieczeństwa ze strony inwestorów. Daje je stacjonowanie w naszym kraju wojsk amerykańskich. Nie bez znaczenie jest też nasza postawa wobec ukraińskich uchodźców, gotowość do ich przyjęcie i oferty pracy z naszej strony - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Andrzej Stefaniak, analityk finansowy i Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej.

2023-06-19, 12:07

Eksperci: kolejne zagraniczne inwestycje podnoszą prestiż polskiej gospodarki w świecie
Nowa fabryka amerykańskiego Intela pod Wrocławiem ma być największą w historii inwestycją zagraniczną w Polsce. . Foto: drserg/Shutterstock

Goście odnieśli się do tematu inwestycji zagranicznych lokowanych coraz liczniej w Polsce. Ostatnio to inwestycja amerykańskiej firmy Intel pod Wrocławiem. Poza wdrożeniem nowoczesnych technologii, istotne będzie też zatrudnienie znacznej liczby pracowników.

- To bardzo dobra informacja związana z inwestycją potężnej globalnej firmy i to technologicznej, z bardzo dobrą marką, a więc takiej, na której nam szczególnie zależy. To też sygnał dla kolejnych inwestorów, którzy jeszcze się wahają gdzie wybrać inwestycję. Szczególnie w ostatnim roku obecność wojsk amerykańskich w Polsce była bardzo jasnym sygnałem dla inwestorów np. ze Stanów Zjednoczonych, że jesteśmy krajem bezpiecznym. To przekonanie już się utrwaliło i zaczyna działać - oceniał Maciej Wośko.

Dobrze płatne miejsca pracy

Redaktor naczelny Gazety Bankowej dodał, że jesteśmy w dobrym momencie marketingowym dla Polski. Wiąże się to z przyjęciem dużej liczby uchodźców z Ukrainy, co stworzyło dobry klimat wokół Polski, pokazało, że jest to kraj, w którym dobrze się dzieje, ludzie chętnie pomagają i są bardzo aktywni. Do tego, jak podkreślał gość audycji, mamy ustabilizowany rynek pracy i dobre wyniki gospodarcze, więc "zaczynamy wygrywać w tym konkursie piękności pomiędzy krajami Europy Środkowej".

- Wbrew obiegowej narracji, że w Polsce się nie inwestuje widzimy, że jest zupełnie odwrotnie. Google, IBM, Microsoft, wszystkie największe firmy inwestują w Polsce. Od kilku lat inwestycje bezpośrednie rosną u nas w tempie wielokrotnie przewyższającym inwestycje komercyjne. To już tempo ponad 100 mld zł rocznie. W grę wchodzą miliardy dolarów.

REKLAMA

Inwestorzy mający kapitały i wielką wiedzę widzą, że jesteśmy bezpieczni. Jesteśmy w UE, mamy wojska amerykańskie i konsekwentnie realizujemy politykę gospodarczą - argumentował Andrzej Stefaniak.

Zaznaczył, że na zagranicznych inwestycja korzystają Polacy, bo powstają bardzo dobrze płatne miejsca pracy.

Via Carpatia zachęci do inwestowania

Odnosząc się to tego, że wiele inwestycji jest lokowanych na Dolnym Śląsku powiedział, że to skutek doskonałych połączeń komunikacyjnych w tych okolicach.

- W okolicach Górnego Śląska mamy skrzyżowanie autostrad A1 i A4, a w okolicach Wrocławia S3 i A4. To bardzo ważne, aby miejsce do inwestowania było dobrze skomunikowane, a tu jest tak zarówno z Południem Europy, jak i Niemcami - analizował Andrzej Stefaniak.

REKLAMA

Znaczenie istotnej poprawy dróg, a w przyszłości także nowoczesnych kolei wokół CPK, zaznaczał również Maciej Wośko.

- Patrząc na inwestycje widzimy, że są one lokowane w miejscach przecięcia autostrad, dróg ekspresowych. Zaczynamy zatem korzystać z inwestycji, które wcześniej zostały wykonane. Inwestycja w szprychy CPK, czyli kolej, też zmieni obraz transportowy Polski. Gdy pojedziemy A1 w stronę Piotrkowa Trybunalskiego i Łodzi to już bardzo dużo się tam buduje, teren zyskuje - stwierdził Maciej Wośko.

Podkreślił również znaczenie rozszerzenia wolnej strefy ekonomicznej na cały kraj, a Andrzej Stefaniak zakończenia budowy Via Carpatii, która istotnie zachęci do inwestowania w Polsce Wschodniej.

Zyski w wielu sektorach wzrosły

Eksperci analizowali również propozycję ministra inwestycji i rozwoju Waldemara Budy, który poinformował, że Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Przypada ona w niedzielę i mogłaby być niedzielą handlową. Tak jednak nie będzie, na co narzekają przedsiębiorcy mówiący o kolejnym dniu przez przychodu.

REKLAMA

Zdaniem gości Rządów Pieniądza nasza gospodarka rozwija się na tyle dobrze, że możemy sobie pozwolić na kolejny element podniesienia komfortu życia obywateli i dania im szansy na wolną Wigilię nie tylko w branży handlowej, ale także w innych, i również wtedy, gdy Wigilia będzie przypadała w zwykły dzień tygodnia.

Zaznaczyli, że przedsiębiorcy narzekali już wówczas, gdy wprowadzano wolne niedziele, a dali sobie radę i ich zyski wręcz w wielu sektorach wzrosły.


Posłuchaj

Rządy Pieniądza. Gośćmi audycji byli: Andrzej Stefaniak, analityk finansowy, i Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej (Anna Grabowska, PR24) 21:44
+
Dodaj do playlisty

 

PR24.pl, Anna Grabowska, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej