Senat rozpatrzył ustawę o 14. emeryturze. Wiceminister Szwed: koszt świadczeń wyniesie ponad 11 mld zł
Senat rozpatrzył ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Czternasta emerytura będzie równa minimalnej emeryturze, która w tym roku wyniesie 1588 złotych i 44 grosze brutto.
2023-06-21, 15:17
Do świadczenia w tej wysokości uprawnieni będą seniorzy, którzy pobierają świadczenie do 2900 złotych brutto miesięcznie. Powyżej tej kwoty będzie obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę".
Sprawozdanie komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej przedstawiła jej wiceprzewodnicząca Magdalena Kochan z Koalicji Obywatelskiej. Senator wniosła do ustawy poprawki.
Jedna z nich zakłada powrót do tego, by o wysokości i terminie wypłaty tego świadczenia decydował parament, a nie rządowe rozporządzenie. Druga dotyczy wysokości kryterium, do którego ma przysługiwać świadczenie w pełnej wysokości.
14 emerytura w pełnej wysokości dla 7 mln osób
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed mówił, że przepisy ustawy obejmują wszystkie grupy uprawnione do otrzymywania rent i emerytur, również rent socjalnych. Dodał, że do czternastej emerytury w pełnej wysokości jest uprawnionych prawie 7 milionów osób. Powiedział, że grupa, której będzie dotyczył mechanizm "złotówka za złotówkę", to półtora miliona osób.
REKLAMA
Posłuchaj
Wiceminister odniósł się też do kwestii poprawek zaproponowanych przez senator Magdalenę Kochan. Wyjaśnił, że określenie wypłaty "czternastek" rządowym rozporządzeniem miało na celu uelastycznienie tego mechanizmu.
Stanisław Szwed poinformował, że koszt czternastej emerytury wyniesie 11 miliardów 600 milionów złotych.
- Dobre wiadomości dla seniorów. 14. emerytura zostaje na stałe
- Czternasta emerytura. Wiceminister Szwed ujawnił, kiedy nastąpią wypłaty
IAR/Pr24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA