Ekspert SGH: waloryzacja świadczenia 500+ była niezbędna
- Dobrze się stało, że to świadczenie 500+ zostało podwyższone, bo będzie to pozytywnie oddziaływać na postawę młodych ludzi w przyszłości, zwłaszcza tych, którzy są rodzicami - powiedział dr Artur Bartoszewicz z SGH mówiąc o waloryzacji świadczenia z 500+ na 800+, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2023-07-11, 17:00
Waloryzacja 500+ do 800+ została już przyjęta przez Sejm i będzie wprowadzona od 1 stycznia 2024 roku. Gość audycji określił to świadczenie jako "umowę społeczną", zawartą przez państwo z polskimi rodzinami.
Dlatego to, że jest nadal kontynuowana, dobrze świadczy o intencjach rządu. Bo dopiero po waloryzacji z 500 PLN na 800 PLN (po uwzględnieniu inflacji) są to podobne pieniądze z czasów kiedy ten program wprowadzano, czyli "takie na jakie się umówiły obie strony tej umowy społecznej".
Warto przypomnieć, że przez 7 lat trwania programu Rodzina 500+ już ponad 230 mld złotych trafiło do polskich rodzin.
W opinii eksperta z SGH program Rodzina 500+, zmniejszył poziom ubóstwa zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie przez lata zakupy podstawowych artykułów, odbywały się na przysłowiowy "zeszyt" i dziś już tego nie widać.
REKLAMA
To nie tylko poważnie zmniejszyło biedę wśród dzieci, ale dało narzędzie do walki z poczuciem odrzucenia, bycia kimś gorszym niż bogatsi.
Polska ma dziś (wg. Eurostatu) jeden z najniższych wskaźników zagrożenia wykluczeniem społecznym i biedy wśród dzieci. A Polacy wbrew opinii wielu ekonomistów - sprzed siedmiu lat - bardzo racjonalnie wydają te pieniądze, nie są one jak wieszczyli "przepijane". Ta dodatkowa konsumpcja wewnętrzna bardzo pomaga gospodarce, co było widać zwłaszcza podczas pandemii.
Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.
REKLAMA
Posłuchaj
PR24/PR1/Justyna Golonko/sw
REKLAMA