Dofinansowanie budownictwa komunalnego. Sprawdź, jak duże jest wsparcie i ile samorządów już skorzystało
Zainteresowanie udziałem w Rządowym Programie Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego zgłasza coraz więcej samorządów. Ministerstwo rozwoju i technologii postanowiło, że we wrześniu kolejna pula środków w wysokości 300 milionów złotych będzie do ich dyspozycji.
2023-08-03, 12:27
Celem rządu jest prowadzenie polityki mieszkaniowej adresowanej do różnych grup społecznych. Dlatego oprócz programu Bezpieczny Kredyt 2 procent oraz konta mieszkaniowego, resort rozwoju rozwija rozwiązania dla osób, które nie będą miały szansy na zakup własnego mieszkania i oczekują taniego lokalu na wynajem z zasobu komunalnego.
Rządowy program wsparcia budowy mieszkań społecznych i komunalnych zakłada bezzwrotną pomoc dla samorządów z budżetu państwa. Wsparcie sięga 80 procent kosztów kwalifikowanych. W tym roku na pomoc dla samorządów przeznaczono miliard 650 milionów złotych.
Popularność programu
Zdaniem resortu w ciągu ostatnich 2 lat program zyskał ogromną popularność dzięki wprowadzonym przez MRiT zmianom. Zdecydowanie rośnie liczba wniosków o dofinansowanie, a także liczba przyznanych dotacji oraz rozpoczętych i zakończonych budów.
W ramach kolejnej transzy minister rozwoju Waldemar Buda poinformował, że tym razem wsparcie z budżetu państwa otrzymało 71 samorządów i instytucji. Zainteresowane samorządy mają jeszcze jedną szansę na pozyskanie finansowania w 2023 roku.
REKLAMA
Kolejna transza we wrześniu
Jak ogłosił minister Buda kolejny nabór zostanie uruchomiony we wrześniu, a jego budżet wyniesie 300 milionów złotych.
- Tak jak rozpoczęliśmy program Bezpieczny Kredyt 2 procent oraz konto mieszkaniowe dla osób, które są w stanie zabezpieczyć swoje potrzeby mieszkaniowe samodzielnie. Jednocześnie pamiętamy o tych, którzy nie będą mieli szansy na zakup własnego mieszkania i oczekują taniego lokalu na wynajem z zasobu komunalnego - powiedział niedawno Waldemar Buda.
Minister wyjaśnił, że rząd kładzie większy nacisk na rozwój budownictwa komunalnego, ponieważ - w ocenie Waldemara Budy - ten obszar został zaniedbany przez poprzedników.
Do 80 procent bezzwrotnego dofinansowania
Bezzwrotne wsparcie budownictwa z funduszu dopłat to program, który zwiększa liczbę lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym.
REKLAMA
W ramach Rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego zainteresowane samorządy otrzymują do 80 procent bezzwrotnego dofinansowania. Dzięki wypłaconej wczesniej transzy mieszkania komunalne powstaną między innymi w Warszawie, Pruszkowie, Legnicy, Toruniu czy Międzyrzeczu.
Podmiotem odpowiedzialnym za przyjmowanie i weryfikację wniosków oraz wypłatę dofinansowania jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
Efekty działań MRiT
Jak tłumaczy na swoje stronie internetowej resort cały czas oddawane są nowe mieszkania, których budowa rozpoczęła się w ostatnich dwóch latach. W całym kraju samorządy, spółki zależne i organizacje pożytku publicznego otrzymały w latach 2021-2022 finansowe wsparcie na utworzenie 12,6 tys. mieszkań, z czego:
- 8664 stanowiły lokale komunalne,
REKLAMA
- 3790 to mieszkania społeczne czynszowe,
- 114 mieszkania chronione.
Powstaną również 154 miejsca w schroniskach dla osób bezdomnych oraz 105 miejsc w noclegowniach i ogrzewalniach. Łączna kwota przyznanego dofinasowania z Funduszu tylko w latach 2021 i 2022 wyniosła ok. 2,2 mld zł.
Dla porównania w 2014 r. zakwalifikowano do finansowego wsparcia jedynie 121 wniosków, a suma dofinansowania ledwie przekroczyła 81 mln zł. Rok później zakwalifikowano 163 wnioski (dofinansowanie 116,5 mln zł).
REKLAMA
- Dofinansowanie budownictwa komunalnego. Kolejna transza na kontach samorządów
- Będzie więcej mieszkań komunalnych. Minister Buda: planujemy zwiększenie wydatków na ten cel
- Rządowy program Mieszkania Komunalne. Dziś samorządy otrzymają kolejną transzę środków
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA