Sytuacja ekonomiczna Polski. Eksperci: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej

2023-08-16, 11:43

Sytuacja ekonomiczna Polski. Eksperci: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej
Eksperci: kolejne kwartały powinny przynieść większe ożywienie w gospodarce. Foto: Shutterstock/Kzenon

Polska gospodarka w II kwartale była słabsza wobec 2022 r.oku, ale kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej i w całym roku PKB wzrośnie o conajmnie 0,7 proc. uważają anaitycy.

W środę Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek PKB w II kw. 2023 r. Wynika z niego, że produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo w tym okresie zmniejszył się realnie o 0,5 proc. rok do roku wobec wzrostu o 6,1 proc. w analogicznym okresie 2022 r. Z kolei PKB wyrównany sezonowo w II kwartale zmniejszył się realnie o 3,7 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem

"Słabe wyniki związane są z recesją konsumencką - wydatki gospodarstw domowych były niższe o ponad 1,5 proc. względem ubiegłego roku. Gospodarkę napędzały głównie nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw oraz eksport netto. Na wynikach prawdopodobnie ciągle ciąży spadek zapasów gotowych produktów - firmy cały czas wskazują na posiadanie zbyt dużych zapasów, co ogranicza nową produkcję" - ocenili ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego komentując dane GUS.

Wskazali, że to kolejny kwartał, w którym obserwowane są duże wahania po wyłączeniu zmian sezonowych - w II kw. nastąpił spadek PKB o 3,7 proc.

"Wynik ten może nie odzwierciedlać rzeczywistości - bazuje na dyskusyjnym stosowaniu narzędzi ekonometrycznych. Problem dotyczy wydatków w zakwaterowaniu i gastronomii - dane wskazują na 3,5-krotny wzrost aktywności w III kwartale oraz gwałtowne spadki o 60 proc. w kolejnym. Wynika to oczywiście z częstszych wyjazdów turystycznych w wakacje. Jednak algorytmy dot. odsezonowania powinny usuwać właśnie takie zmiany, aby wygładzać szereg. W efekcie dziś traktujemy zaburzenie typowo sezonowe jako zmianę gospodarczą" - stwierdzono w komentarzu PIE.

Zdaniem ekonomistów kolejne miesiące powinny przynieść poprawę sytuacji.

"To drugi i ostatni kwartał ze spadkiem rocznego tempa wzrostu PKB" - stwierdzili w komentarzu analitycy PIE. Ich zdaniem kolejne kwartały przyniosą odbicie aktywności. "Tempo wzrostu wynagrodzeń ponownie jest wyższe od inflacji. W takich warunkach wydatki konsumpcyjne powinny rosnąć. Szacujemy, że w całym roku PKB wzrośnie o 0,7 proc., tj. nieco poniżej rynkowego konsensusu" - dodano. 

Prognozy ekonomistów

Według Moniki Kurtek, głównej ekonomistki Banku Pocztowego dynamika PKB w drugim kwartale br. okazała się nie tylko słabsza od średnich oczekiwań rynkowych, ale także gorsza od zanotowanej w pierwszym kwartale br.

"Na ten moment nie znamy struktury PKB w drugim kwartale, ale na bazie danych miesięcznych dot. produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej czy eksportu i importu, można wnioskować, że po pierwsze nastąpiło w drugim kwartale br. pogłębienie spadku konsumpcji gospodarstw domowych, po drugie wolniej rosły inwestycje, po trzecie nastąpiła dalsza redukcja zapasów przez firmy skutkująca ponownie ujemnym wkładem do PKB, i po czwarte zmniejszył się dodatni wkład eksportu netto do PKB" - czytamy w komentarzu do danych. 

Posłuchaj

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego mówi, że kolejne kwartały powinny przynieść odbicie aktWynowności gospodarczej (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Jej zdaniem większy od oczekiwanego spadek PKB w drugim kwartale niesie dwa skutki: po pierwsze, obniża prognozę dynamiki PKB w całym bieżącym roku w okolice zera.

"Biorąc pod uwagę, że w drugim kwartale nie nastąpiła poprawa koniunktury, a w tym półroczu rosną dla polskiej gospodarki ryzyka (ze względu na pogarszający się chociażby stan gospodarki niemieckiej i coraz bardziej wyraźne hamowanie gospodarki chińskiej), odbicie w kolejnych miesiącach może nie nastąpić, albo będzie tylko nieznaczne. Po drugie, słabszy od oczekiwań stan gospodarki może zostać wskazany przez część RPP jako argument za szybką obniżką stóp procentowych, nawet jeśli wskaźnik CPI nie zejdzie poniżej 10.0 proc. rdr." - dodała Kurtek. 

Podobnego zdania są analitycy z ING Banku Śląskiego. 

"Słaba koniunktura i zbliżająca się do jednocyfrowych poziomów inflacja będą dla RPP argumentami za rozpoczęciem cyklu obniżek stóp procentowych po wakacjach. Wynik PKB w 2 kw23 okazał się gorszy niż przewidywany w lipcowej projekcji NBP (-0,1 proc. rdr), a perspektywy na 2 poł. 23 także obarczone są coraz większym ryzykiem w dół. Spodziewamy się, że we wrześniu RPP obniży stopy procentowe o 25 pkt baz." - napisali analitycy ING Banku Śląskiego w komentarzu do danych.

"Polska gospodarka powinna wrócić na ścieżkę wzrostu, głównie z uwagi na powrót popytu konsumpcyjnego i inwestycyjne przyspieszenie przed końcem roku (cykl wyborczy jednostek samorządu terytorialnego i kończenie projektów finansowanych z poprzedniej perspektywy budżetowej UE). Naszym zdaniem PKB Polski wzrośnie o 0,4 proc. w całym 2023 i 2,1 proc. w 2024 r." - prognozują analitycy Banku Pekao. 

"Podtrzymujemy dotychczasową prognozę wzrostu PKB o 0,7 proc. w 2023 oraz 3,2 proc. w 2024. Głównym motorem napędowym oczekiwanego przez nas odbicia będzie poprawa po stronie konsumpcji, ożywienie inwestycji oraz solidny eksport netto" - prognozują z kolei ekonomiści PKO BP. 

Analitycy Credit Agricole zwrócili uwagę, że mimo spadku PKB kwartał do kwartału po odsezonowaniu, w Polsce nie ma recesji technicznej.

"Uważamy, że tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy w II poł. br., wspierane przez spadek inflacji (pobudzający popyt krajowy) oraz ustąpienie efektów wysokiej bazy sprzed roku. Tym samym podtrzymujemy nasz scenariusz 'miękkiego lądowania' polskiej gospodarki. Niemniej jednak, dzisiejsze dane o PKB w II kw. sygnalizują lekkie ryzyko w dół dla naszej prognozy wzrostu gospodarczego w 2023 r. (0,8 proc. wobec 5,1 proc. w 2022 r.) - stwierdzili ekonomiści Credit Agricole.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski. 

Posłuchaj

Piotr Bartkiewicz, ekonomista banku Pekao mówi o sytuacje gospodarczej w Polsce ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 6:07
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk 

Polecane

Wróć do strony głównej