Od upadku komunizmu Rumunia zmaga się z falą emigracji. To szkodzi lokalnej gospodarce

Rumunia nie jest w stanie powstrzymać masowej emigracji. Po 1989 roku 5 mln Rumunów wyemigrowało do Europy Zachodniej, a firmy inwestujące w tym kraju mają trudności ze znalezieniem pracowników.

2023-08-25, 11:07

Od upadku komunizmu Rumunia zmaga się z falą emigracji. To szkodzi lokalnej gospodarce
Rumunia traci wielu młodych pracowników. Foto: Augustin Lazaroiu/Shutterstock.com

Francuski dziennik "Le Monde" zauważył, że emigracja z tego obecnie 19-milionowego kraju nasiliła się po przystąpieniu Rumunii do Unii Europejskiej w 2007 roku. W pierwszej kolejności ludzie emigrowali do Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, a także do Niemiec i Francji.

"Ten exodus na Zachód doprowadził do niedoboru siły roboczej w kraju o obiecujących wskaźnikach wzrostu. W 2022 roku przyciągnął on ponad 10 mld euro inwestycji zagranicznych, ale firmy mają trudności z rekrutacją" - przekazała francuska gazeta.

Reakcja na problem emigracji


Na ten proces zareagowała Federacja Stowarzyszeń Rumunów w Europie (FADERE), która zaapelowała do rządu w Bukareszcie o zmierzenie się z problemem masowej emigracji.

"Niska jakość usług publicznych, biurokratyczna korupcja, brak infrastruktury drogowej i archaiczny system opieki zdrowotnej, to czynniki skłaniające Rumunów do opuszczenia kraju. Podczas gdy Unia Europejska oferuje fundusze, utrata siły roboczej może zagrozić ich wykorzystaniu" - podkreśliła FADERE w liście otwartym.

Po inwazji Rosji na Ukrainę wiele firm przeniosło się do Rumunii i Polski, jednak w tym pierwszym kraju ciężko o znalezienie pracowników.

Każdego roku Rumunia przyznaje ok. 100 tys. pozwoleń na pracę dla pracowników zagranicznych, przede wszystkim z Azji. Jak zaznacza "Le Monde", kraj przyciąga nie tylko imigrantów z kontynentu azjatyckiego i afrykańskiego, ale też zachodnioeuropejskich inwestorów, w tym również z Francji. Kraj w coraz większym stopniu zaczyna przyciągać zachodni kapitał - pisze "Le Monde".

Jak alarmuje FADERE, rząd w Bukareszcie planuje znieść ulgi podatkowe w rolnictwie, budownictwie i sektorze IT, co skłoni jeszcze więcej Rumunów do opuszczenia kraju.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej