more_horiz
Gospodarka

Rośnie emisja CO2 w Państwie Środka. "Ambitne cele chińskiej energetyki napotykają na znaczne przeszkody"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 20:35
Emisja CO2 w Chinach wzrosła o 10 proc. rok do roku w drugim kwartale 2023 r. - pisze portal Al-Dżazira na podstawie danych brytyjskiej organizacji Carbon Brief.
Utrzymuje się duża zależność chińskiej gospodarki od węgla.
Utrzymuje się duża zależność chińskiej gospodarki od węgla.Foto: shutterstock/humphery

Obecnie Chiny, które zobowiązały się, że do 2060 r. osiągną neutralność węglową, odpowiadają za 30 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. Ambitne cele chińskiej energetyki napotykają na znaczne przeszkody - komentują analitycy.

Wzrost produkcji prądu w Chinach

Szacuje się, że emisje CO2 w Chinach wzrosły o 10 proc. rok do roku w drugim kwartale 2023 r., przekraczając o ok. 1 proc. rekordowy poziom z 2021 r. - piszą autorzy raportu. Wówczas Chiny wypuściły do atmosfery rekordowe 11,47 miliarda ton CO2.

To więcej niż USA, UE i Indie łącznie - wynika z danych Global Carbon Budget 2022.

W 2022 r. w Chinach odnotowano 15-proc. wzrost produkcji prądu z węgla, co nie wynika z rosnącej konsumpcji prądu (ta wzrosła o 5 proc.), a ze zmniejszonej ilości energii pochodzącej z hydroelektrowni w wyniku suszy w trzecim kwartale ub.r. i utrzymujących się od tego czasu niskich opadów deszczu - podaje Carbon Brief.

Zależność od węgla

Oczekuje się, że duża zależność chińskiej gospodarki od węgla utrzyma się w nadchodzących latach. W Chinach obecnie trwa budowa lub wydano pozwolenia na powstanie elektrowni węglowych o łącznej mocy 243 GW.

Z drugiej strony Chiny są liderem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Dane rządowe wskazują, że obecna moc elektrowni wiatrowych i słonecznych mogłaby zaspokoić ok. 30 proc. krajowego zapotrzebowania.

Czytaj także w tvp info: Chiny otwierają listę państw emitujących najwięcej dwutlenku węgla do atmosfery. W poniedziałek stolica Chin utonęła w smogu.

Przeszkody przed energią odnawialną

Jednak "istnieje znaczna luka między tym, ile energii można wygenerować na papierze, a tym, ile można faktycznie wykorzystać" - pisze Al-Dżazira. 94 proc. chińskiej populacji mieszka na południu i wschodzie państwa, a farmy wiatrowe i solarne znajdują się w słabo zaludnionych zachodnich regionach kraju.

Choć cele związane z energią odnawialną są ambitne, napotykają na znaczne przeszkody, w tym przestarzałą sieć energetyczną i ciągłe wyzwania związane z magazynowaniem energii - oceniają analitycy.

Czytaj także:


PAP/IAR/PR24/akg