GAZ-SYSTEM na Forum Ekonomicznym. "Sukces Polski to niezależność gazowa i rozwój infrastruktury"

Suwerenność energetyczna i zerwanie zależności gazowej od Rosji sukcesem Polaków i podstawą rozwoju gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej, to główne wnioski płynące z panelu zorganizowanego przez GAZ-SYSTEM w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

2023-09-08, 14:45

GAZ-SYSTEM na Forum Ekonomicznym. "Sukces Polski to niezależność gazowa i rozwój infrastruktury"
Gościem specjalnym panelu zorganizowanego przez GAZ-SYSTEM był profesor Jeffrey Sonnenfeld z Uniwersytetu Yale. Foto: Twitter/Gaz-System

Gościem specjalnym panelu pt. "Polska suwerenność energetyczna. Sukces odwrotu od Rosji w obliczu wojny na Ukrainie" był profesor Jeffrey Sonnenfeld z Uniwersytetu Yale, który podkreślił globalne znaczenie działań dywersyfikacyjnych Polski w obszarze gazowym oraz pozostałych sektorów energetycznych.

- Polityka dywersyfikacji dostaw gazu i rozbudowy polskiego systemu gazowego, którą przyjął polski rząd, okazała się nie tylko dalekowzroczna, ale zapewniła gospodarce oraz mieszkańcom bezpieczeństwo energetyczne. Polacy pokazali, że niezależność energetyczna jest możliwa do osiągnięcia. Polska może być w tej kwestii przykładem dla wielu państw europejskich - powiedział prof. Jeffrey Sonnefeld podczas panelu. 

Polska niezależność gazowa

Polska uniknęła błędów, jakie popełniły inne kraje europejskie i aktywnie rozwija rynek gazu LNG budując swoją pozycję lidera, co jest ważne w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

- Polska uzyskała niezależność gazową dzięki realizmowi i systematycznej pracy rządu w ostatnich latach, realizując koncepcję zainicjowaną przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, polegającą na definitywnym zakończeniu gazowej zależności od Rosji - powiedział podczas panelu Marcin Chludziński, Prezes GAZ-SYSTEM.

REKLAMA

- Niemniej przed Polską nadal stoi wyzwanie zabezpieczenia bezpieczeństwa energetycznego w czasie trwającej tuż za naszą wschodnią granicą wojny na Ukrainie. Jako spółka odpowiedzialna za dostawy gazu ziemnego do polskich odbiorców oraz rozwijająca transport LNG do naszych sąsiadów, zgodnie z zapowiedzianą przez Premiera Mateusza Morawieckiego koncepcją hubu energetycznego dla Europy Środkowo-Wschodniej, chcemy być ogniwem stabilizującym i jednocześnie inicjującym nowe trendy w tym regionie Europy - dodał Marcin Chludziński, Prezes GAZ-SYSTEM.

Nowoczesna infrastruktura przesyłowa

Europa stawia poważne pytania o przyszłość gazu ziemnego, a Polska tworzy możliwości efektywnego wykorzystania oddanej w 2022 roku nowoczesnej infrastruktury przesyłowej. Kraje naszego kontynentu dążą do osiągnięcia neutralności klimatycznej z udziałem metanu, wodoru i biogazów. Europa bardzo poważnie zastanawia się nad rolą węglowodorów, dążąc do ograniczania zużycia paliw kopalnych i zwiększania znaczenia odnawialnych źródeł energii.

GAZ-SYSTEM będący krajowym operatorem sieci przesyłowej w Polsce chce efektywnie wykorzystać posiadany potencjał i zwiększać dostępność LNG oraz wdrażać nowe technologie w przesyle paliw nisko i zeroemisyjnych, takich jak biometan czy wodór. GAZ-SYSTEM chce być znaczącym uczestnikiem transformacji energetycznej Polski i Europy, a w konsekwencji stać się - z korzyścią dla polskiej gospodarki - multigazową spółką. W charakterze działania GAZ-SYSTEM wpisana jest już pewna misyjność, której dobitnym przykładem było w ostatniej dekadzie konsekwentne dążenie do zerwania gazowego uzależnienia od rosyjskiego monopolisty.

Globalne dostawy gazu LNG

Profesor Jeffrey Sonnenfeld będąc doradcą wielu wpływowych decydentów, podczas panelu zaznaczył także role, jaką spełniają w tym procesie: osobiste przywództwo, globalna polityka, biznes, rynki finansowe i społeczeństwo. Podkreśli także znaczenie globalnych dostaw gazu LNG oraz potrzebę rozbudowy tego rynku.

REKLAMA

Gościem specjalnym panelu zorganizowanego przez GAZ-SYSTEM był profesor Jeffrey Sonnenfeld z Uniwersytetu Yale Gościem specjalnym panelu zorganizowanego przez GAZ-SYSTEM był profesor Jeffrey Sonnenfeld z Uniwersytetu Yale

Dlatego GAZ-SYSTEM rozbudowuje Terminal LNG w Świnoujściu zwiększając obecne moce regazyfikacyjne oraz projektuje pływający Terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej. Powstają nowe gazociągi przesyłowe jak Gustorzyn - Wronów, Gazociąg Warszawski, Skoczów - Komorowice - Oświęcim oraz realizowane są przyłączenia do sieci gazowej elektrociepłowni, takich jak Dolna Odra, Rybnik, Ostrołęka czy Kozienice.

Jeffrey Sonnenfeld jest m.in. założycielem i prezesem Chief Executive Leadership Institute, instytutu edukacyjnego i badawczego non-profit zajmującego się przywództwem CEO i ładem korporacyjnym. Doradzał decydentom w Białym Domu, Departamentowi Stanu USA, Departamentowi Skarbu USA i Radzie Doradców Gospodarczych w sprawie rosyjskich sankcji gospodarczych. BusinessWeek umieścił Sonnenfelda na liście 10 najbardziej wpływowych profesorów szkół biznesu na świecie, a magazyn Directorship umieścił go na liście 100 najbardziej wpływowych postaci w dziedzinie ładu korporacyjnego.

GAZ-SYSTEM jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce i podmorskim gazociągiem Baltic Pipe oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.


Artykuł powstał we współpracy z GAZ-SYSTEMGaz-System 

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej