Polskie produkty zbrojeniowe docenione na targach w Kielcach. Nagroda Defender dla Borsuka i Gladiusa

Dwa polskie produkty zbrojeniowe nagrodzone przez prezydenta Andrzeja Dudę. W trakcie gali kończącej cztery dni XXXI MSPO w Kielcach zostały przyznane branżowe nagrody Defender.

2023-09-08, 14:25

Polskie produkty zbrojeniowe docenione na targach w Kielcach. Nagroda Defender dla Borsuka i Gladiusa

Prezydent Andrzej Duda, sprawujący honorowy patronat nad wydarzeniem, przyznał w tym roku dwie równorzędne nagrody: dla konsorcjum spółek na czele z Hutą Stalowa Wola, które opracowało nowy wóz bojowy dla piechoty Borsuk, oraz dla Grupy WB i partnerów, którzy stworzyli drony bojowe montowane na pojeździe Waran.

Borsuk to światowa ekstraklasa

Prezes Huty Stalowa Wola Jan Szwedo, komentując przyznanie Defendera w kategorii produktu podnoszącego bezpieczeństwo żołnierzy, powiedział, że Borsuk to wóz nowoczesny i stworzony od podstaw przez polskich inżynierów. Borsuk jest opancerzony, potrafi pływać i jednocześnie strzelać do zbliżającego się zagrożenia.

Drugi wyróżniony przez prezydenta produkt to bezzałogowy system Gladius oparty na dronach bojowych z Grupy WB, które są montowane na nowoczesnym samochodzie terenowym z dodatkowym opancerzeniem, jakim jest Waran.

Remigiusz Wilk z Grupy WB powiedział, że to system przeznaczony dla artylerii, która po raz pierwszy w historii zyskuje "oczy na niebie" w postaci uzbrojonego drona bojowego z napędem hybrydowym. Gladius pozwala rozpoznawać cele na dystansie ponad 100 kilometrów i potrafi je też skutecznie zwalczać. Drony mogą wykonywać zadania nawet przez 14 godzin.

REKLAMA

Nagrody od resortu obrony na MSPO Kielce

Wyróżnienie specjalne od ministra obrony otrzymało z kolei konsorcjum Narew S.A., w skład którego wchodzą m.in. spółki PIT Radwar, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, Huta Stalowa Wola oraz PCO, Mesko i Zakłady Mechaniczne z Tarnowa.

Spółki te wyróżniono za przygotowanie dla jednostek obrony przeciwlotniczej tak zwanej Małej Narwi. To system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu, który składa się z wyrzutni montowanej na podwoziu Jelcza oraz z brytyjskiej rakiety CAMM, którą dostarcza koncern MBDA w ramach podpisanej z polską zbrojeniówką umowy.

Czytaj także na portalu i.pl:

Zestawy Małej Narwi trafiły jesienią ubiegłego roku najpierw do 18. pułku przeciwlotniczego z Zamościa, a potem do pułku z Giżycka. Integracja wyrzutni i rakiet przebiegła w ekspresowym tempie. Umowę na dostawy podpisano bowiem w kwietniu 2022 roku, a już w październiku były gotowe do użycia pierwsze wyrzutnie.

W sumie w trakcie gali finałowej 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego rozdano około 30 wyróżnień i nagród. Duża część uhonorowanych produktów to uzbrojenie pochodzące z polskiego przemysłu.

REKLAMA

Czytaj także na TVP Info:
Czytaj także:

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Drążkiewicz/i pcz/w dw/SW


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej