Gospodarka Polski odbija w górę. Ekonomiści: kolejne dane to potwierdzają
Mocne dane o aktywności w budownictwie za wrzesień wpisują się w ogólny obraz odbicia koniunktury w polskiej gospodarce - uważają ekonomiści. Dodają, że w trzecim kwartale 2023 r. możliwy jest lekko dodatni wzrost PKB, licząc kwartał do kwartału.
2023-10-23, 11:27
Zdaniem głównej ekonomistyki Banku Pocztowego Moniki Kurtek, wrześniowe dane dotyczące produkcji budowlano-montażowej wskazują na wyraźną poprawę sytuacji w budownictwie. Odczyt okazał się dużo lepszy od prognoz, jednocześnie jest to najlepszy wynik produkcji budowlano-montażowej w tym roku.
Budownictwo ruszyło
"Szczegółowe dane GUS pokazują, że we wrześniu br. nadal najszybciej rosła rdr produkcja w przedsiębiorstwach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 17,9 proc.) oraz realizujących prace budowlane specjalistyczne (10,0 proc.), ale także w przypadku jednostek zajmujących się wznoszeniem budynków pojawił się wreszcie wzrost (o 3,9 proc.). Dane potwierdzają zatem, że nadal jednostki samorządu terytorialnego realizują inwestycje w ramach kończącej się unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020, ale jednocześnie wskazują, że "ruszyło" budownictwo mieszkaniowe" - napisała Kurtek w komentarzu do danych GUS.
Zdaniem ekonomistów z ING Banku Śląskiego w pewnym segmencie zadziałały środki unijne .
REKLAMA
"Utrzymujący się dwucyfrowy wzrost w obszarze wznoszenia obiektów inżynieryjnych wiążemy z inwestycjami publicznymi współfinansowanymi ze środków europejskich. Zgodnie z regułą t+3 rok 2023 jest ostatnim, w którym mogą zostać wykorzystane środki z perspektywy finansowej na lata 2014-20. Koniec perspektywy budżetowej zwykle przynosi kumulację wydatków" - podali ekonomiści ING.
Ich zdaniem odbicie produkcji budynków nie było notowane we wcześniejszych miesiącach, a jej obecną poprawę wiążą ze złagodzeniem bufora regulacyjnego, spadkiem oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych w konsekwencji obniżek stóp NBP i oczekiwań na dalsze cięcia oraz uruchomieniem rządowego programu "Kredyt 2 proc.".
Odbicie gospodarki w górę
Zdaniem Moniki Kurtek z Banku Pocztowego wyższe od prognoz dane dotyczące produkcji budowlano-montażowej we wrześniu, dość mocno podbijające dynamikę w całym III kwartale br. (do około 5,5 proc. rdr), mogą przyczynić się do niewielkiego, ale jednak dodatniego odczytu PKB w tym okresie.
Również ekonomiści z ING Banku Śląskiego uważają, że ostatnie miesiące przynoszą symptomy odbudowy aktywności w budownictwie, co wpisuje się w ogólny obraz odbicia koniunktury w polskiej gospodarce. "Zakładamy kontynuacje odbicia w produkcji budynków, sytuacja w budownictwie infrastrukturalnym będzie zależała od szybkiego uruchomienia środków unijnych, w tym KPO, bez którego w 2024 czeka nas tzw. słabszy okres przejściowy między budżetami unijnymi" - podali ekonomiści.
REKLAMA
"Wrześniowe dane ze sfery realnej okazały się lepsze od naszych prognoz. W efekcie szacujemy obecnie, że wzrost PKB w III kw. 2023 r. wyniósł 0,5 proc. (kdk - PAP). Podtrzymujemy prognozę na 2023 na poziomie 0,4 proc. W 2024 prognozujemy wzrost gospodarczy na poziomie 2,5 proc. z rosnącymi szansami na lepszy wynik" - prognozują analitycy ING.
Czyta także:
- Produkcja budowlano-montażowa wzrosła powyżej oczekiwań. GUS podał najnowsze dane
- Rośnie zdolność kredytowa Polaków. Ekspert przedstawia najnowsze wyliczenia
- Eksperci: przemysł nadal słabnie, stabilizacja otoczenia gospodarczego i prawnego da szansę na odbicie
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA