Wydłużenie składania wniosków o pomoc suszową. Sprawdź szczegóły

2023-10-28, 10:13

Wydłużenie składania wniosków o pomoc suszową. Sprawdź szczegóły
Dofinansowaniem mogą zostać objęte przedsięwzięcia polegające na wdrożeniu systemów teleinformatycznych i rozwiązań cyfrowych w rolnictwie.Foto: Shutterstock/Nolanberg11

Rządowy projekt zakłada wydłużenie terminu składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy do 17 listopada br. Proponuje się również umożliwienie pomocy rolnikom w 2024 r., których produkcja owocowa ucierpiała wskutek np. gradu, a straty objęły 30-70 proc. danej uprawy.

"Wydłużenie terminu składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy oraz raportów komisji do dnia 17 listopada 2023 r." - zakłada projekt rozporządzenia zamieszczony na wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Organem odpowiedzialnym za opracowanie projektu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Pomoc również w 2024 roku

Projekt zakłada również umożliwienie udzielania w 2024 r. pomocy producentom rolnym, w których gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej szkody w uprawach owocujących drzew owocowych, owocujących krzewów owocowych lub truskawek, spowodowane wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, gradu lub huraganu, powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. danej uprawy.

Jak wskazano, zgodnie z obowiązującymi przepisami Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może w 2023 r. udzielać pomocy producentom rolnym, których szkody w "uprawach owocujących drzew owocowych, owocujących krzewów owocowych lub truskawek, spowodowane wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, gradu lub huraganu [...] powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. danej uprawy".

Zaznaczono jednak, że w związku z wykorzystaniem w bieżącym roku limitu pomocy de minimis przedmiotowa pomoc nie będzie mogła zostać udzielona producentom rolnym, w których gospodarstwach szkody wyniosły do 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej