Strategia digitalizacji energetyki. Orlen planuje budowę wirtualnej elektrowni

Orlen rozważa budowę Wirtualnej Elektrowni - Virtual Power Plant w ramach strategii digitalizacji segmentu energetyki, który zakłada wdrożenie narzędzia integrującego zdecentralizowane aktywa energetyczne Grupy Orlen. W postępowaniu związanym z tym projektem oferty można składać do 8 grudnia.

2023-11-17, 19:20

Strategia digitalizacji energetyki. Orlen planuje budowę wirtualnej elektrowni
Orlen chce osiągnąć pozycję lidera transformacji energetycznej w Polsce.Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

W ogłoszeniu Orlen wyjaśnił, że przedmiotem zapytania jest pozyskanie szczegółowych ofert wykonania kompleksowej koncepcji biznesowej, z uwzględnieniem zakresu technicznego proponowanej koncepcji, realizacji i funkcjonowania Wirtualnej Elektrowni - Virtual Power Plant w Grupie Orlen.

Strategia Orlenu do 2030 roku

Koncern przypomniał jednocześnie, że Grupa Orlen "dąży do osiągnięcia pozycji lidera transformacji energetycznej w Polsce i w regionie, wytwarzając energię ze źródeł nisko i zeroemisyjnych". W informacji wspomniano też, że "zgodnie z zapisami strategii Orlen 2030 dzięki realizowanym projektom, moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii w 2030 - w stosunku do obecnych - będzie ponad 12-krotnie większa".

Orlen wskazał w ogłoszeniu, że projekt budowy wirtualnej elektrowni - Virtual Power Plant "oparty jest na Strategii Digitalizacji Segmentu Energetyki Grupy Orlen, który zakłada wdrożenie narzędzia integrującego zdecentralizowane aktywa energetyczne w Grupie Orlen, oraz zarządzanie nimi w sposób skoordynowany i ujednolicony".

Zobacz również:

Centralizacja aktywów

Jak zaznaczono, ma to umożliwić m.in. centralizację zarządzania aktywami energetycznymi, w tym jednostkami wytwórczymi, odbiorczymi i magazynującymi, bilansowanie handlowe i techniczne oraz optymalizację produkcji, optymalizację handlową i optymalizację zużycia paliwa, a także prognozowanie popytu i podaży na energię i dalszy rozwój systemu w takich kierunkach, jak np. integracja z Centralnym System Informacji o Rynku Energii, czy wirtualni prosumenci, spółdzielnie energetyczne, mikro sieci i ulgi w taryfach dystrybucyjnych.

REKLAMA

Czytaj także:

Uściślono, że poszukiwany jest dostawca kompleksowej koncepcji funkcjonowania i realizacji Wirtualnej Elektrowni - Virtual Power Plant "z uwzględnieniem uzasadnienia ekonomicznego, aspektów prawnych i technicznych oraz wpływu na działalność operacyjną segmentu energetyki, oraz Grupy Orlen".

IAR/PAP/PR24/akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej