Rzecznik NBP: skup obligacji z rynku wtórnego podczas COVID-19, był zgodny z ustawą o NBP i przepisami UE
Zachowując własną walutę a nie euro, utrzymujemy możliwość aktywnego działania podczas kryzysów gospodarczych - powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Narodowego Banku Polskiego, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2023-11-23, 17:00
W opinii Wojciecha Andrusiewicza pomysł postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunał Stanu, to tylko "narracja polityczna bez oparcia w faktach". Nie ma w tym przypadku z jakimkolwiek formą deliktu konstytucyjnego lub ustawowego, skoro bo - zdaniem rzecznika NBP - nikt go nawet prawnie nie sformułował.
A odnosząc się do zarzutu skupu obligacji przez NBP w czasie pandemii, przypomniał , że w ustawie o NBP jest artykuł 48 punkt 2, gdzie jest napisane, że polski bank centralny może prowadzić skup i sprzedaż dłużnych papierów wartościowych, w ramach operacji otwartego rynku. Z kolei w artykule 123 Traktatu o Funkcjonowaniu UE na tego typu skup jest zgoda pod warunkiem, że jest to skup z rynku wtórnego, a tak właśnie było w przypadku zakupu obligacji przez NBP w okresie pandemii COVID-19. Dlatego ten zakup papierów dłużnych był zgodny z przepisami UE i ustawą o NBP.
Wojciech Andrusiewicz pytany o konsekwencje wprowadzenia euro w Polsce, po zmianie traktatów i stworzenia nowego superpaństwa unijnego, zwrócił uwagę na fakt że niektóre kraje przyłączając się do UE, wywalczyły dla siebie prawo do zachowania własnej waluty narodowej i takim krajem jest Dania. Po za tym wielu ekspertów uważa, że aby wejść do strefy euro trzeba być na podobnym poziomie rozwoju co kraje, które już są w Eurolandzie.
Chodzi głównie o poziom PKB, ale trzeba pamiętać że przyjmując euro traci się możliwość samodzielnego ustalania wysokości stóp procentowych ze strony narodowego banku centralnego. W konsekwencji Polska straci możliwość kreowania polityki pieniężnej w okresie kryzysów. Gdy podczas światowego kryzysu z lat 2008 - 2009 dysponowaliśmy własna walutą, wtedy mieliśmy możliwość samodzielnego ratowania gospodarki, bo choć złoty osłabł, to polskie firmy przez rekordowy wzrost eksportu, uratowały całą polska gospodarkę.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.
Posłuchaj
PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw
REKLAMA
REKLAMA