Polska 2050-TD zgłasza projekt ograniczający wakacje kredytowe. Skorzystają nieliczni

W 2024 r. wakacje kredytowe miałyby przysługiwać jedynie jeśli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego - przewiduje projekt posłów Polski 2050-TD opublikowany na stronach Sejmu.

2023-11-28, 16:33

Polska 2050-TD zgłasza projekt ograniczający wakacje kredytowe. Skorzystają nieliczni
Ілюстрацыйнае фота. Foto: Shutterstock/XanderSt

Zgodnie z projektem wakacje kredytowe zostaną przedłużone na 2024 r. W uzasadnieniu wskazano, że tak jak dotychczas na wniosek kredytobiorcy będzie możliwe zawieszenie w ciągu roku czterech rat (raz na kwartał) kredytu hipotecznego wziętego na zakup mieszkania. Tak jak obecnie będzie możliwe też zawieszenie spłaty rat tylko jednego kredytu.

Kto będzie mógł korzystać z wakacji kredytowych?

Jednocześnie zaproponowano wprowadzenie kryterium, które będzie uprawniało do skorzystania takiego wsparcia.

"Zgodnie z projektem ze zwolnienia będzie mógł skorzystać kredytobiorca, w przypadku którego stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej, kredytu, o którym mowa w ust. 1 do średniego miesięcznego dochodu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej gospodarstwa domowego kredytobiorcy w okresie trzech ostatnich miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, o którym mowa w ust. 1, przekracza 40 proc." - napisano w uzasadnieniu projektu.

Będą ograniczenia?

Autorzy projektu podkreślili, że projektowane rozwiązanie zapewni, że z zawieszenia spłaty raty kredytu skorzystają gospodarstwa domowe, dla których obciążenie spłatą zwiększonych rat kredytowych jest rzeczywiście duże i nie są one w stanie płacić rat kredytu i pokrywać innych zobowiązań.

REKLAMA

"Wprowadzenie takiego ograniczenia jest społecznie sprawiedliwe, gdyż wsparcie powinno trafiać do osób naprawę go potrzebujących i zgodnie z postulatami ekonomistów" - podkreślono.

Dodano, że z uwagi na bliski koniec obecnych "ustawowych wakacji kredytowych", zaproponowano, by zmiany weszły w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zobacz również:

PAP/IAR/PR24/akg

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej