Członkowie RPP stają w obronie prezesa Glapińskiego. "Brak podstaw do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu"
"Brak jest jakichkolwiek formalnych podstaw do rozważań dotyczących ewentualnego pociągnięcia prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu" - napisano w stanowisku 6 członków RPP.
2023-12-01, 18:38
Pod dokumentem podpisali się: Ireneusz Krzysztof Dąbrowski, Iwona Duda, Wiesław Stanisław Janczyk, Cezary Kochalski, Gabriela Masłowska i Henryk Jan Wnorowski. Rada Polityki Pieniężnej liczy 9 członków.
Argumenty zawarte w stanowisku
W stanowisku napisali, że sprawą niezwykłej wagi jest możliwie najlepsza współpraca wszystkich organów i instytucji państwowych. "Nie służy dobrze tej współpracy wytwarzanie atmosfery zagrożenia czy też stosowania nacisku poprzez zapowiedzi stosowania procedur mających prowadzić do zmiany składu osobowego kierownictw tych organów lub instytucji" - czytamy w stanowisku.
W stanowisku zauważono, że "RPP podejmuje rozstrzygnięcia kolegialnie, a Prezes NBP, jako Przewodniczący Rady, wchodzi w jej skład". "Ustalenia Rady podejmowane są w formie uchwał większością głosów - nie są to osobiste decyzje Prezesa NBP" - stwierdzili członkowie Rady Polityki Pieniężnej.
REKLAMA
Dodali, że "Konstytucja RP ani ustawa o Trybunale Stanu nie przewidują odpowiedzialności konstytucyjnej Członków RPP, co m.in. oznacza, że brak jest podstaw do odpowiedzialności konstytucyjnej za wspólne działanie w ramach tego organu, w zakresie wykonywania jego kolegialnych kompetencji, w tym także działania Prezesa NBP jako osoby wchodzącej w skład Rady".
Autorzy stanowiska przestrzegają
Członkowie Rady Polityki Pieniężnej oświadczyli, że "nie są prawdziwe twierdzenia, jakoby istniały przeszkody w przepływie informacji pomiędzy RPP a pozostałymi organami NBP oraz jednostkami i komórkami organizacyjnymi NBP".
Autorzy stanowiska przestrzegają, że "z uwagi na rolę NBP jako banku centralnego i jego wpływ na funkcjonowanie gospodarki, nieuzasadnione i nieuprawnione podważanie autorytetu organów NBP, może wywołać wysoce negatywne skutki dla interesu gospodarczego Rzeczpospolitej Polskiej i jej obywateli".
REKLAMA
Zobacz również:
"W szczególności obejmuje to takie sfery jak zaufanie inwestorów zagranicznych oraz krajowych uczestników rynku do stabilności instytucjonalnego otoczenia gospodarczego w Polsce, a także postrzeganie polskiego banku centralnego jako uczestnika Europejskiego Systemu Banków Centralnych i innych międzynarodowych instytucji finansowych" - czytamy w dokumencie.
IAR/PR24/akg
REKLAMA