Beata Daszyńska-Muzyczka odwołana z funkcji prezesa BGK
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk odwołał z dniem 11 stycznia 2024 r. Beatę Daszyńską-Muzyczkę z funkcji prezesa zarządu Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Jerzego Szmita ze składu rady nadzorczej BGK - podał bank.
2024-01-11, 13:02
Jak poinformował w czwartek bank, premier Donald Tusk odwołał z dniem 11 stycznia 2024 r. Beatę Daszyńską-Muzyczkę z funkcji prezesa zarządu BGK oraz Jerzego Szmita ze składu Rady Nadzorczej BGK.
Po odwołaniu przez premiera Beaty Daszyńskiej-Muzyczki z funkcji prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), obowiązki prezesa zarządu, zgodnie z regulaminem banku, będzie pełnił Paweł Nierada, dotychczasowy pierwszy wiceprezes BGK.
"Z dniem 11 stycznia 2024 r. Beata Daszyńska-Muzyczka została odwołana z funkcji prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) przez premiera Donalda Tuska. Obowiązki prezesa zarządu, zgodnie z regulaminem banku, będzie pełnił Paweł Nierada, dotychczasowy pierwszy wiceprezes BGK, odpowiedzialny za obszar rynków, finansów i rozwoju technologicznego" - czytamy w komunikacie.
"Beata Daszyńska-Muzyczka pełniła funkcję prezesa BGK nieprzerwanie od 9 grudnia 2016 r. Była 20. prezesem BGK i drugą kobietą na tym stanowisku od powstania banku w 1924 r. Po reaktywacji banku w 1989 r. była najdłużej funkcjonującym prezesem" - czytamy dalej w komunikacie.
REKLAMA
Daszyńska-Muzyczka jest związana z sektorem bankowym od ponad 30 lat, m.in. jako członek zarządu BZ WBK (obecnie Santander Bank Polska). W 2023 r. z rąk prezydenta Andrzeja Dudy otrzymała nominację na ambasadora - specjalnego przedstawiciela prezydenta do spraw Inicjatywy Trójmorza, wskazano także.
Działalność BGK
BGK to polski bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. Bank współpracuje z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.
BGK ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza.
- Kredyty z BGK ograniczyły bariery architektoniczne dla 100 tysięcy mieszkań. Tak wynika z analiz banku
- Prezes BGK: nasz bank skutecznie wspierał polskie firmy podczas pandemii i kryzysu energetycznego
PAP/ISBnews/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA