Nie tylko Intel. Wiemy, w jakich branżach napływa do Polski najwięcej inwestycji zagranicznych

2024-01-27, 11:00

Nie tylko Intel. Wiemy, w jakich branżach napływa do Polski najwięcej inwestycji zagranicznych
Intel zainwestuje w Polsce rekordowe 4,2 mld euro w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników koło Wrocławia.Foto: Alexander Tolstykh / Shutterstock

W 2023 zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu ponad 7 mld euro, czyli prawie dwa razy więcej niż w 2022 r. - wskazał dyrektor departamentu inwestycji PAiH Marcin Fabianowicz.

Jak ocenił ekspert PAiH, rekordową wartość bezpośrednich inwestycji zagraniczych (BIZ) w 2023 roku zagwarantowała przede wszystkim decyzja Intela o zainwestowaniu 4,2 mld euro w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników koło Wrocławia. - Tym samym gigant z Doliny Krzemowej zagwarantował Stanom Zjednoczonym pozycję największego zagranicznego inwestora w Polsce - wskazał.

Podwojenie wyniku

Przypomniał, że w ub.r. amerykański gigant z branży IT ogłosił plany budowy Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników pod Wrocławiem, a łączne nakłady inwestycyjne mają wynieść 4,6 mld dolarów.

Zaznaczył, że ponad 7 mld euro inwestycji zagraniczych w ub.r. jest niemal podwojeniem wyniku z 2022 r., czyli 3,7 mld euro.

Zobacz także:

Pytany o branże, które ulokowały w Polsce najwięcej, Fabianowicz wskazał, że liderem pod względem liczby i wartości projektów inwestycyjnych została branża e-mobility.

- Jedną z największych inwestycji tego sektora była decyzja o budowie w Polsce wartej 1,7 mld euro fabryki materiałów akumulatorowych - powiedział. Przypomniał, że zakład ma wybudować spółka joint-venture Ionway, założona przez firmę PowerCo (należącą do grupy Volkswagen) oraz firmy Umicore. Fabryka zlokalizowana będzie w Nysie (woj.opolskie) na terenach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Polska nadal przyciąga nowe inwestycje

Szef departamentu inwestycji PAiH wskazał, że w 2023 roku Polska cieszyła się też zainteresowaniem branży BSS, czyli nwoczesnych usług dla biznesu. Z danych Agencji wynika, że obecnie w całym kraju prowadzi działalność ponad 1300 centrów (co stanowi ok. 70 proc. wszystkich centrów BSS w Europy Środkowo - Wschodniej), zaś zatrudnienie w sektorze przekracza 300 tysięcy pracowników, co stanowi niemal 50 proc. zatrudnienia w sektorze w tej części Europy.

Czytaj również:

Według Fabianowicza, jednym z najpopularniejszych miejsc do inwestycji dla zagraniczych firm jest województwo dolnośląskie, gdzie swoje przedsięwzięcie ma m.in. realizować największy inwestor w historii Polski - Intel.

Prognozy na obecny rok

Pytany o prognozy na rok 2024, ekspert PAiH, zaznaczył, że wyniki zależą od wielu czynników, m.in. polityki państwa oraz sytuacji międzynarodowej.

- O ile tak wielkie projekty jak Intel zdarzają się raz na kilka lat, to ważne jest także budowanie całych łańcuchów wartości. Może wynik na koniec roku 2024 nie będzie tak imponujący w liczbach jak ten zeszłoroczny, ale na pewno nasze działania ugruntują pozycję Polski jako lidera w wielu obszarach - powiedział.

IAR/PAP/PR24/akg

Polecane

Wróć do strony głównej