Elektrownia jądrowa w Polsce. Resort klimatu przedstawił KE propozycję

2024-03-03, 12:43

Elektrownia jądrowa w Polsce. Resort klimatu przedstawił KE propozycję
W Polsce pierwszy blok jądrowy ma ruszyć w 2033 roku.Foto: shutterstock/TTstudio

Wiceminister klimatu Miłosz Motyka poinformował, że resort przedstawił już Komisji Europejskiej podstawowe założenia tzw. kontraktu różnicowego dla pierwszej elektrowni jądrowej. Jak ocenił, obecnie kontrakt różnicowy wydaje się optymalnym rozwiązaniem.

- Na poziomie roboczym trwają już rozmowy z Komisją Europejską o systemie wsparcia finansowego. Na ten moment kontrakt różnicowy wygląda na optymalne rozwiązanie. Przedstawiliśmy już podstawowe założenia takiego kontraktu - powiedział wiceminister. Kontrakt różnicowy jako forma pomocy publicznej wymaga zatwierdzenia przez KE. Jak zaznaczył Motyka, "na pewno mamy po stronie europejskiej jasne wsparcie dla energetyki jądrowej".

Na czym polega kontrakt różnicowy?

Kontrakt różnicowy (contract for difference) to rodzaj wsparcia, państwowej gwarancji kupna po stałej cenie (cenie referencyjnej) wyprodukowanej energii elektrycznej w okresie obowiązywania umowy z jej wytwórcą. Gdy rynkowe ceny energii są niższe niż cena referencyjna, dodatnia różnica jest wypłacana wytwórcy. Gdy ceny energii są wyższe od ceny referencyjnej, różnicę otrzymuje strona wspierająca.

Wiceminister podkreślił, że w programie budowy wielkoskalowej energetyki jądrowej, rząd trzyma się harmonogramów zawartych w PPEJ, czyli np. uruchomienia pierwszego bloku jądrowego w 2033 r.

Co dalej z reaktorami SMR?

Obecna wersja PPEJ z 2020 r. w odniesieniu do SMR wskazuje, że ich wdrożenia komercyjnego można oczekiwać ok. 2040 r., nie zawarto żadnych kontraktów na budowę, dlatego na obecnym etapie nie jest więc możliwe wiarygodne i rzetelne oszacowanie przyszłych kosztów tego typu obiektów. Charakterystyka techniczna reaktorów SMR wskazuje, że nie przewyższają one pod żadnym względem dużych reaktorów, a w niektórych obszarach znacząco im ustępują - stwierdza się w Programie, aktualizowanym w 2020 r.

Negatywna opinia ABW

MKiŚ analizuje także procesy wydawania decyzji dla projektu budowy reaktorów BWRX-300 przez spółkę OSGE (Orlen Synthos Green Energy - spółka Orlenu i Synthosu - red.). Na początku grudnia 2023 r. Minister Klimatu i Środowiska w rządzie Mateusza Morawieckiego, przy negatywnej opinii ABW, wydał sześć decyzji zasadniczych na budowę 24 reaktorów w technologii BWRX-300 dla lokalizacji w Ostrołęce, Włocławku, Stawach Monowskich, Dąbrowie Górniczej, Nowej Hucie oraz Stalowej Woli.

Czytaj także:

- Zwróciliśmy się też do ABW, aby - ze względu na zmianę kierownictwa Agencji i nadzoru, ustosunkowała się do swoich już wydanych opinii o projekcie i żeby ABW pod nowym kierownictwem sprawdziło ponownie, czy interes Skarbu Państwa został właściwie zabezpieczony - powiedział Motyka. 

IAR/PAP/PR24/akg

Polecane

Wróć do strony głównej