100 dni rządu Tuska. Większość najważniejszych spółek Skarbu Państwa ma nowe władze
W ciągu pierwszych 100 dni urzędowania rząd Donalda Tuska zdążył wymienić rady nadzorcze i zarządy większości ważnych spółek należących do Skarbu Państwa. W pozostałych trwają jednak jeszcze konkursy na członków zarządów.
2024-03-21, 09:48
W piątek, 22 marca, mija sto dni rządu Donalda Tuska. Prezydent Andrzej Duda powołał Tuska go na stanowisko premiera 13 grudnia 2023 r.
Wymiana kadr w spółkach kontrolowanych przez państwo rozpoczęła się od zmian w radach nadzorczych, dokonywanych przez walne zgromadzenia. W dalszej kolejności rady rozpisywały konkursy na stanowiska członków zarządów.
Zmiany w Orlenie i PGE
W Orlenie - największej polskiej firmie Orlen - ze względu na dużą liczbę kandydatów na prezesa i ośmiu członków zarządu (prawie 30 na jedno miejsce) rada nadzorcza ogłosiła, że jej decyzja, zapowiadana w tygodniu po 18 marca, może się odwlec. W kontrolowanej przez Orlen Enerdze na 4 kwietnia zaplanowano walne zgromadzenie i wymianę rady nadzorczej. Poprzedni zarząd tej spółki odwołano z początkiem marca.
Z kolei największa polska firma elektroenergetyczna - PGE ma już nowego prezesa. Został nim Dariusz Marzec, niegdyś wiceprezes tej spółki. Powołano też dwóch wiceprezesów, a trwa konkurs na trzeciego - ds. finansów. Obsadzony został już nowy zarząd Taurona z Grzegorzem Lotem na stanowisku prezesa, oraz Enei, którą kieruje Grzegorz Kinelski.
REKLAMA
Zmiany nastąpiły już także w sektorze wydobywczym. Miedziowym kombinatem KGHM kieruje Andrzej Szydło, obsadzone są również stanowiska czterech wiceprezesów. Zmiana władz nastąpiła też w Polskiej Grupie Górniczej, którą kieruje teraz Leszek Pietraszek. Powołanych zostało również troje wiceprezesów. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej nie ma jeszcze nowego prezesa, ale zostało powołanych dwoje wiceprezesów.
W sektorze chemicznym po zmianie rady nadzorczej wymieniono zarząd Grupy Azoty. Nowym prezesem został Adam Leszkiewicz, jest też czterech wiceprezesów.
Roszady w PZU, PKO BP i PLL LOT
W sektorze finansowym tempo zmian jest wolniejsze. Do 27 marca potrwają przesłuchania kandydatów do zarządu PZU, rada nadzorcza została już wymieniona. W kontrolowanym przez państwo banku PKO BP konkurs się zakończył, na dziewięć stanowisk w zarządzie zgłosiło się 200 kandydatów. Decyzji o obsadzie władz banku jeszcze nie ma. W drugim największym kontrolowanym przez państwo banku - Pekao na 17 kwietnia zwołano walne zgromadzenie, które zmieni radę nadzorczą. Wymieniono już natomiast władze warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Nowym prezesem został Tomasz Bardziłowski.
Skarb Państwa kontroluje także PLL LOT. Jednak wymiana władz przewoźnika jeszcze się nie rozpoczęła. W innych państwowych spółkach sektora lotniczego doszło już do zmian. Nowym prezesem Polskich Portów Lotniczych został Andrzej Ilków. Centralnym Portem Komunikacyjnym kieruje jako p.o. prezes Filip Czernicki. Pełnomocnik rządu ds. CPK zapowiedział, że konkurs na członków nowego zarządu powinien ruszyć do końca marca.
REKLAMA
Są już nowe władze Totalizatora Sportowego, natomiast od 25 marca mają się zacząć przesłuchania kandydatów do zarządu Poczty Polskiej, na razie jest p.o. prezes Sebastian Mikosz. Żadne zmiany nie nastąpiły dotychczas w Krajowej Grupie Spożywczej.
- 100 dni rządu Donalda Tuska. Eksperci: udało się z KPO i budżetem, gorzej z kwotą wolną od podatku
- Kto pokieruje Orlenem? Dwóch faworytów konkursu
- Zmiany w państwowych spółkach. Nowy prezes PGE. Znamy nazwisko
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA