Ekspert Pracodawców RP: brak pracowników to duże wyzwanie dla polskich firm

2024-03-25, 11:00

Ekspert Pracodawców RP: brak pracowników to duże wyzwanie dla polskich firm
Na polskim rynku pracy brakuje pracowników z sektora przemysłowego, budowlanego oraz innych gdzie potrzebni są pracownicy fizyczni.Foto: Shutterstock/industryviews

Bezrobocie w zimie jest sezonowo większe i oscyluje wokół poziomu 5,5 procenta, ale w okresie letnim spada do poniżej 5 procent i ta tendencja jest widoczna od dwóch lat - powiedział Kamil Sobolewski główny ekonomista Pracodawców RP w audycji Informator Ekonomiczny w radiowej Trójce, komentując dane GUS o poziomie bezrobocia.

Jak podkreślił gość audycji, z polskiego rynku pracy, każdego roku odchodzi 100 tysięcy pracowników.  A za parę lat to może być nawet 250 tysięcy rocznie, co oznacza, że każdego dnia z rynku pracy zniknie około tysiąca zatrudnionych. Co gorsza na wskutek demografii, ta tendencja może się utrzymać nawet przez 30 lat!.

I choć to pozornie korzystna sytuacja dla poszukujących pracy, to w skali całego kraju oznacza, że 17 milionów czynnych zawodowo, musi zapewnić dochód dla pozostałych 30 milionów.

Dlatego mniejszą liczbę rąk do pracy trzeba zastępować robotami, technologiami oraz nowymi procesami zarządzania produkcją.

Z powodu rąk do pracy polscy pracodawcy sięgają po pracowników np. z Kolumbii, Gruzji, nie tylko z Ukrainy i Białorusi. Dlatego już teraz 6 procent ogółu zatrudnionych w Polsce to cudzoziemcy.  W resorcie spraw wewnętrznych trwają prace nad naszą strategią imigracyjną, aby zapewnić integrację tego typu zatrudnionych z resztą polskiego społeczeństwa. Chodzi o działanie, aby nie było u nas takich problemów jak te widziane od lat na Zachodzie.

Trzeba też zmienić podejście do szkolnictwa zawodowego i nastawienie do niego nasze młodzieży. Obecnie aż 40 procent młodych pracowników ma wyższe wykształcenie, a na rynku pracy najbardziej będzie brakowało takich specjalności jak: budowlaniec, mechanik, operator automatyki przemysłowej.

Tak duży deficyt takich konkretnych zawodowych umiejętności, że pracodawcy mogą zaproponować wysokie wynagrodzenie, młodym  ludziom tylko po szkołach zawodowych, ale ich na rynku pracy nie ma  z powodu obecnej struktury edukacji zawodowej.

Dlatego koncepcja, albo skończyć na studiach np. zarządzanie lub marketing, nie musi być dobrym pomysłem na karierę zawodową i dobre zarobki, w kolejnych latach.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Sylwia Zadrożna. 


Posłuchaj

Kamil Sobolewski główny ekonomista Pracodawców RP w audycji Informator Ekonomiczny w radiowej Trójce komentował polski rynek pracy ( Sylwia Zadrożna PR3) 10:28
+
Dodaj do playlisty

 

 

PR3/PR24/Sylwia Zadrożna/sw

Polecane

Wróć do strony głównej