TUW PZUW znów z rekordowym wynikiem
TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych ma za sobą najlepszy rok w swojej historii. W 2023 zebrał 1 160,79 mln zł składki, czyli o 11,2 procent więcej niż rok wcześniej. Najdynamiczniej rozwijającym się obszarem działalności towarzystwa były ubezpieczenia affinity oraz zdrowotne.
2024-03-25, 16:46
TUW PZUW barierę miliarda złotych rocznego przypisu składki, a więc cel zakładany dopiero na 2024 rok, przekroczył drugi rok z rzędu.
- Poruszamy się po krzywej wzrostu i cały czas w górę, w związku z tym zamykamy rok 2023 o ponad 11 procent większym przypisem składki niż rok 2022, co w trudnym otoczeniu, wynikającym m.in. z wojny w Ukrainie, jest naprawdę dobrym wynikiem – mówi Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW.
Rekordowy rok
Rosnącą skalę działalności Towarzystwa obrazuje także wzrost liczby jego członków – z 575 w 2022 roku do 623 na koniec 2023 roku. To podmioty gospodarcze, w tym największe w kraju przedsiębiorstwa, a także szpitale, samorządy, instytucje publiczne i uczelnie oraz archidiecezje, diecezje i większość zgromadzeń zakonnych w Polsce.
W ubiegłym roku najprężniej rozwijającym się obszarem działalności towarzystwa były ubezpieczenia zdrowotne oraz tzw. ubezpieczenia affinity.
REKLAMA
- W przypadku ubezpieczeń zdrowotnych w 2023, w stosunku do roku poprzedniego, niemal trzy razy zwiększyliśmy liczbę osób, korzystających z naszych usług medycznych – dodaje prezes Kiliński.
Nowe perspektywy i innowacje
Miniony rok był dla TUW PZUW ważny nie tylko ze względu na rekordowe wyniki, lecz także pionierskie inicjatywy, jak ochrona ubezpieczeniowa przyszłej energetyki jądrowej w Polsce. Towarzystwo nawiązało strategiczną współpracę ze światowym liderem w ubezpieczeniach cywilnych instalacji jądrowych Nuclear Risk Insurers.
Sukcesem na tym polu jest również przystąpienie do TUW PZUW Polskich Elektrowni Jądrowych, czyli inwestora pierwszej elektrowni atomowej w Polsce, która ma powstać na Pomorzu.
Nowatorski jest także projekt ubezpieczenia krów mlecznych z wykorzystaniem mikrochipów. Dzięki technologii możliwe jest stałe monitorowanie stanu zdrowia zwierząt.
REKLAMA
- Dzięki temu hodowca doskonale wie, w czasie rzeczywistym, co danej krowie ewentualnie dolega i dzięki temu może zareagować w odpowiednim czasie i na przydał odseparować chorą sztukę, zanim choroba dotknie całe stado – wyjaśnia szef TUW PZUW.
To tym bardziej ważne, że Polska jest jednym z największych w Europie producentów mleka i ważnym eksporterem produktów mlecznych. Prekursorski projekt wprowadzamy we współpracy z Polską Izbą Mleka, największą w Polsce organizacją branży mleczarskiej.
Rynek z potencjałem
Poprawiające się z roku na roku wyniki TUW PZUW pokazują, że rynek coraz szerzej otwiera się na ubezpieczenia wzajemne. Według Rafała Kilińskiego, ten rodzaj ubezpieczeń będzie w przyszłości dalej zyskiwał na znaczeniu.
- Wielokrotnie powtarzałem, że ubezpieczenia wzajemne to są ubezpieczenia dla ryzyk trudnych lub na trudne czasy. Z uwagi na połącznie ubezpieczonego i zakładu ubezpieczeń w swoisty związek interesów, można umówić się na wiele rzeczy, przed co są to ubezpieczenia, które pozwalają objąć ochroną ryzyka trudne i nietypowe – konkluduje prezes Kiliński.
REKLAMA
Posłuchaj
Ubezpieczenia affinity są powiązane z profilem działalności firmy, która sama nie prowadzi działalności na rynku ubezpieczeń. Polegają na dostarczaniu jej klientom dodatkowych korzyści w postaci ubezpieczeniowej ochrony w przypadku niepożądanych zdarzeń.
Artykuł powstał we współpracy z TUW PZUW.
REKLAMA