Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Projekt ustawy gotowy. Oto negatywne skutki "wapowania"

2024-04-10, 13:56

Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Projekt ustawy gotowy. Oto negatywne skutki "wapowania"
Izabela Leszczyna: chcemy zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów.Foto: Shutterstock/ FAMILY STOCK

Chcielibyśmy, żeby od jesieni funkcjonował całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Projekt ustawy mamy w zasadzie gotowy - powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Sprawdziliśmy, co badania mówią o skutkach "wapowania".

Podczas konferencji w ministerstwie zdrowia zapytano ją o prace nad ustawą o zakazie sprzedaży jednorazowych e-papierosów.

- W gruncie rzeczy projekt ustawy mamy w zasadzie gotowy. (...) Pracuje nad tym departament, który nadzoruje minister Konieczny - poinformowała. - Chcielibyśmy, żeby od jesieni całkowity zakaz jednorazowych e-papierosów funkcjonował - zaznaczyła.

Dodała, że termin jest o tyle istotny, bo w tym samym czasie resort pracuje nad wdrożeniem dyrektywy unijnej w sprawie aromatyzowanych płynów do e-papierosów.

Nie palić w ogóle

- Nie chcielibyśmy, żeby w niszę na rynku wchodzili inni producenci - powiedziała i dodała, że ministerstwu zależy na jednym - żeby ludzie w ogóle nie palili papierosów.

Pod koniec marca Leszczyna zapowiedziała, że "kwiecień na pewno jest terminem" zakończenia prac nad ustawą o zakazie sprzedaży jednorazowych e-papierosów.

W Polsce w ostatnich latach wzrasta sprzedaż jednorazowych e-papierosów. W 2022 r. sprzedano ich 32 mln, a w 2023 r. ponad 100 mln sztuk. Z raportu Centrum Monitorowania Rynku wynika, że ten rynek w Polsce wart jest 2 mld zł. Według badania CBOS co czwarta osoba poniżej 18 lat deklaruje, że pali elektroniczne papierosy.

Skutki zdrowotne

Palenie e-papierosów, zwane również wapowaniem, może prowadzić do szeregu negatywnych skutków zdrowotnych, choć nie są one jeszcze w pełni zbadane z uwagi na stosunkowo krótki okres, w jakim są dostępne na rynku. Z uwagi na potencjalne zagrożenia dla zdrowia, wiele organizacji zdrowia publicznego, w tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zaleca unikanie korzystania z e-papierosów.
Oto niektóre potencjalne negatywne skutki zdrowotne palenia e-papierosów:

  • Uszkodzenia płuc: Choć e-papierosy nie wydzielają dymu zawierającego substancje smoliste tak jak tradycyjne papierosy, nadal zawierają one szereg substancji chemicznych, które mogą uszkadzać płuca. Niekontrolowane korzystanie z e-papierosów może prowadzić do zapalenia płuc, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz innych schorzeń.
  • Problemy sercowo-naczyniowe: Niektóre badania sugerują, że palenie e-papierosów może mieć negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, podobnie jak palenie tradycyjnych papierosów. Mogą one zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca, takich jak miażdżyca i zawał serca.
  • Problemy z układem oddechowym: Inhalacja par z e-papierosów może prowadzić do podrażnienia gardła, kaszlu, duszności oraz innych objawów związanych z problemami układu oddechowego.
  • Narażenie na toksyny: Chociaż e-papierosy nie zawierają substancji smolnych, które są obecne w tradycyjnych papierosach, mogą one zawierać inne toksyny i substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Niektóre z tych substancji to metale ciężkie, aldehydy oraz substancje lotne organiczne.
  • Ryzyko uzależnienia: E-papierosy często zawierają nikotynę, co oznacza, że mogą prowadzić do uzależnienia od tego alkaloidu, podobnie jak tradycyjne papierosy.
  • Narażenie na substancje rakotwórcze: Chociaż e-papierosy zawierają mniej substancji rakotwórczych niż tradycyjne papierosy, to niektóre badania sugerują, że długotrwałe korzystanie z e-papierosów może zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów, choć potrzebne są dalsze badania, aby to potwierdzić.
  • Działanie na układ hormonalny: Niektóre badania sugerują, że e-papierosy mogą mieć negatywny wpływ na układ hormonalny, zwłaszcza u młodzieży, co może wpływać na rozwój i funkcjonowanie organizmu.

Wiele z tych negatywnych skutków zdrowotnych palenia e-papierosów nadal jest przedmiotem badań naukowych, a pełny zakres ryzyka może nie być jeszcze w pełni zrozumiany.

Czytaj także:

PR24/IAR/PAP/mib

Polecane

Wróć do strony głównej