Firmy zwalniają pracowników nie tylko "grupowo". Niepokojący trend w Polsce

Główne powody planowanych redukcji zatrudnienia w przedsiębiorstwach to wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie. Ponad 90 firm zgłosilo w pierwszych trzech miesiącach tego roku chęć zwolnienia blisko 8 tys. pracowników.  

2024-04-17, 09:50

Firmy zwalniają pracowników nie tylko "grupowo". Niepokojący trend w Polsce
Przed rokiem działające na ich terenie firmy brały pod uwagę rozwiązanie stosunku pracy z nieco ponad 4 tys. osób. Foto: Shutterstock/industryviews

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" w 12 wojewódzkich urzędach pracy, które odpowiedziały na pytania gazety, ponad 90 firm zgłosiło w I kwartale zamiar zwolnienia niemal 8 tys. pracowników.

Przed rokiem działające na ich terenie przedsiębiorstwa brały pod uwagę rozwiązanie stosunku pracy z nieco ponad 4 tys. osób, a zgłoszenia pochodziły od ponad 80 zakładów. Dziennik podkreśla, że mamy do czynienia z wyraźnym trendem wzrostowym.

Powołuje się też na dane GUS, według których w roku ubiegłym w całym kraju 364 zakłady zgłosiły 30,6 tys. pracowników do zwolnienia - odpowiednio o 6,7 proc. i ponad 47 proc. więcej niż w 2022 r.

Spadek zamówień i wyższe koszty

Dziennik wskazuje, że powody planowanych redukcji to przede wszystkim sytuacja gospodarcza, w tym spowolnienie obserwowane w strefie euro, które przekłada się na spadek zleceń, a co za tym idzie kłopoty finansowe rodzimych przedsiębiorców. Rosną jednocześnie koszty prowadzenia biznesu, choćby z powodu wzrostu płac.

Wśród branż zwalniających najwięcej osób są przetwórstwo przemysłowe i sektor IT, który – jak zaznacza "DGP" - jest poniekąd ofiarą swojego sukcesu. Gazeta podkreśla, że firmy zwalniają nie tylko grupowo.

Według ostatnich danych GUS, stopa bezrobocia wyniosła 5,4 proc. na koniec lutego 2024 roku, czyli dokładnie tyle samo ile zanotowano na koniec stycznia. Z kolei liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 845,3 tys. wobec 837,1 tys. osób miesiąc wcześniej.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej