Agencja Fitch pozytywnie o stanie polskiej gospodarki. Nie zmieniła swojej oceny ratingowej

Fitch spodziewa się, że wzrost PKB nabierze tempa i osiągnie 2,8 procent  w roku 2024 oraz 3,2 procent w roku 2025, czemu będzie sprzyjać dalszy wzrost konsumpcji w miarę spadku inflacji, napływu funduszy UE i ożywienia popytu zewnętrznego.

2024-05-13, 13:30

Agencja Fitch pozytywnie o stanie polskiej gospodarki. Nie zmieniła swojej oceny ratingowej
Warszawa. Według agencji Fitch rating Polski potwierdza, że ma zróżnicowaną i odporną gospodarkę i dość solidne ramy makroekonomiczne oparte na członkostwie w UE. Foto: Фота: Shutterstock/Mike Mareen

Agencja ratingowa Fitch utrzymała swoją ocenę ratingową Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej. Utrzymano również ocenę A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. W ocenie agencji perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym.

"Czynniki, które mogą wpłynąć na podniesienie oceny ratingowej to konsolidacja fiskalna w średnim okresie, która doprowadzi do zdecydowanego obniżenia relacji długu do PKB, utrzymujący się wyższy wzrost PKB prowadzący do szybszego zbliżania się dochodów do mediany kategorii "A", wspierany polityką, która nie prowadzi do nierównowagi makroekonomicznej, fiskalnej ani zewnętrznej" - napisano w oświadczeniu Ministerstwo Finansów.

Dwie agencje ratingowe - S&P oraz Fitch - ogłosiły w ostatnim czasie swoje decyzje o utrzymaniu obecnych ocen ratingowych dla Polski. Obie szacują tegoroczny wzrost PKB na poziomie 2,8 procent oraz jego wzrost nieco powyżej 3 procent w przyszłym roku.

Skąd tak dobra ocena? 

Według agencji Fitch rating Polski potwierdza, że "ma zróżnicowaną i odporną gospodarkę i dość solidne ramy makroekonomiczne oparte na członkostwie w UE, solidne finanse zewnętrzne oraz wyższa i bardziej stabilna baza dochodów budżetowych, w porównaniu z innymi krajami".

REKLAMA

"Te czynniki są równoważone niższymi poziomami PKB i wskaźnikami zarządzania oraz większym deficytem budżetowym. Stosunki Polski z Komisją Europejską poprawiły się po październikowych wyborach parlamentarnych, a pierwsza płatność nastąpiła w kwietniu, po stwierdzeniu przez Komisję Europejską, że Polska spełniła wszystkie niezbędne warunki" - to oświadczenie Ministerstwa Finansów.

Opinia szefa resortu finansów 

"Dzisiejsze decyzje S&P i Fitch o utrzymaniu ocen ratingowych potwierdzają, że trzymamy właściwy kurs: mamy zróżnicowaną, odporną na zewnętrzne turbulencje gospodarkę i perspektywy mocnego wzrostu PKB. Oczekujemy, że w tym roku gospodarka będzie rosła w tempie 3,1 procent, a w przyszłym przyspieszy do 3,7 procent. Także naprawa relacji z UE oraz wypłaty środków z KPO dają nam realne wzmocnienie" - napisał minister Andrzej Domański, szef resortu finansów w mediach społecznościowych.

Zapowiedział również, że Polska będzie tworzyć warunki dla wzrostu inwestycji prywatnych, stanowiących fundament długoterminowego wzrostu gospodarczego.

Oceny ratingów polskich ekonomistów 

Polska gospodarka jest dobrze oceniana przez inwestorów - podkreśla główny ekonomista PKO Banku Polskiego, Piotr Bujak. W piątek wieczorem dwie z trzech największych na świecie agencji ratingowych, S&P oraz Fitch, poinformowały o utrzymaniu dotychczasowej wiarygodności kredytowej Polski.

REKLAMA

Posłuchaj

Piotr Bujak ekonomista banku PKO BP ocenia rating agencji Fitch dla Polski IAR. 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

Piotr Bujak powiedział, że polska gospodarka ma przed sobą dobre perspektywy związane między innymi z odnotowywanymi nadwyżkami handlowymi oraz napływającymi środkami z Unii Europejskiej.

Opinie agencji ratingowych wpływają na decyzje największych światowych firm zajmujących się inwestowaniem. Im wyższa wiarygodność kredytowa kraju, tym łatwiej i taniej takie państwo może pożyczać pieniądze na rynkach międzynarodowych.

REKLAMA

Posłuchaj

Monika Kurtek z Banku Pocztowego ocenia rating Fitch dla Polski IAR. 0:10
+
Dodaj do playlisty

 

Decyzje agencji ratingowych potwierdzają dobrą sytuację polskiej gospodarki - ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. 

REKLAMA

PR24/IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Augustyniak/Sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej