Mały reaktor atomowy w Polsce. Resort klimatu wydał decyzję dotyczącą budowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą dotyczącą budowy elektrowni jądrowej z zastosowaniem małych reaktorów modułowych (SMR) oraz przechowalnika wypalonego paliwa jądrowego jako integralnej części elektrowni jądrowej. Decyzja została wydana dla Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria.

2024-05-13, 18:05

Mały reaktor atomowy w Polsce. Resort klimatu wydał decyzję dotyczącą budowy
Decyzja dotyczy budowy elektrowni jądrowej z zastosowaniem reaktorów modułowych typu SMR w brytyjskiej technologii Rolls-Royce. Foto: Shutterstock/hrui

"Decyzja zasadnicza dotyczy budowy elektrowni jądrowej z zastosowaniem reaktorów modułowych typu SMR w brytyjskiej technologii Rolls-Royce SMR oraz przechowalnika wypalonego paliwa jądrowego jako integralnej części elektrowni jądrowej" - napisał resort.

Wyjaśnił, że dokument ten uprawnia do ubiegania się o uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych - m.in. decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej oraz innych decyzji niezbędnych do przygotowania, realizacji i użytkowania inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej.

W ocenie Ministra Klimatu i Środowiska planowany projekt realizuje interes publiczny, wpisując się w politykę energetyczną oraz klimatyczną Polski.

Wniosek MKiŚ został pozytywnie zaopiniowany przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Ministra Aktywów Państwowych.

REKLAMA

Własny uran do elektrowni 

Pod koniec kwietnia spółka ŚGP Industria poinformowała, że na terenie województwa świętokrzyskiego w ramach prac poszukiwawczych potwierdzono obecność uranu w złożu. Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria zamierza określić rozmiar złoża i potencjalne metody eksploatacji.

Prezes ŚGP Industria Szczepan Ruman podkreślił, że "podjęte przez spółkę trzy lata temu wysiłki na rzecz rozwoju górnictwa w województwie świętokrzyskim i dostępu do surowców krytycznych w Polsce, w tym kluczowego dla sektora jądrowego uranu, przynoszą pierwsze rezultaty".

Dodał, że odnalezienie złoża uranu jest ważnym wydarzeniem z punktu widzenia rozwoju współpracy Industrii z Rolls-Royce przy wdrażaniu w Polsce małych reaktorów modułowych SMR.

Należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu ŚGP Industria jest właścicielem trzech kopalni na terenie woj. świętokrzyskiego, w których eksploatuje złoża dolomitów dewońskich, wykorzystywanych jako kruszywo oraz ekologiczne nawozy używane do odkwaszania gleb. W 2022 r. ŚGP Industria podpisała z Rolls-Royce SMR Ltd memorandum, które rozpoczęło współpracę przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych (SMR - ang. small modular reactor) w technologii Rolls-Royce w Polsce.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej