Narażają życie, by dżinsy były modne

2013-07-19, 14:43

Narażają życie, by dżinsy były modne
Zatrudnieni przy piaskowaniu pracownicy narażają swoje zdrowie i życie by nadać jeansom modny wygląd. W tym celu spędzają oni nawet 15 godzin dziennie rozpylając piasek na materiał przy pomocy wysokociśnieniowych pistoletów. . Foto: Justin Jin/ Panos Pictures/Clean Clothes Campaign

Wiele firm odzieżowych zobowiązało się do rezygnacji z niebezpiecznej dla zdrowia i życia metody "postarzania” dżinsów . Niestety skończyło się na deklaracjach. Pracownicy nadal piaskują.

Clean Clothes Campaign wraca do sprawy piaskowania – zabiegu pozwalającego uzyskać efekt "znoszonych" dżinsów.

Mimo, że wiele marek odzieżowych woluntarystycznie zakazało tej metody, proceder wciąż ma miejsce w wielu fabrykach. Globalny i prawnie wiążący zakaz piaskowania wydaje się być jedynym skutecznym sposobem na ochronę zdrowia i życia pracowników.

Najnowszy raport CCC "Breathless for Blue Jeans” bazuje na wynikach badań w sześciu fabrykach z chińskiej prowincji Guangdong, gdzie ulokowane jest ok. 50 proc. światowej produkcji dżinsów. Produkują one dla znanych marek takich jak Lee, Levi’s, H&M, Hollister, Old Navy, Wrangler, Faded Glory, Only, Vero Moda, American Eagle, etc. Raport przedstawia wyniki monitoringu zobowiązań marek do wyeliminowania piaskowania z ich produkcji. Wnioski z badań niestety nie napawają optymizmem, gdyż jasno pokazują, że podjęte dotychczas działania zapobiegające piaskowaniu nie przynoszą pożądanych efektów.

Śmiertelny pył

Zatrudnieni przy piaskowaniu pracownicy narażają swoje zdrowie i życie, by nadać dżinsom modny wygląd. W tym celu spędzają oni nawet 15 godzin dziennie rozpylając piasek na materiał przy pomocy wysokociśnieniowych pistoletów. Tymczasem wdychany przez pracowników pył krzemowy jest przyczyną wielu chorób układu oddechowego, w tym najgroźniejszej, bo śmiertelnej, krzemicy płucnej. Jeden z pracowników biorących udział w badaniu powiedział: - Pomieszczenie, w którym pracujemy wypełnione jest dżinsami i czarnym pyłem. Temperatura na hali produkcyjnej jest wysoka. Trudno oddychać. Czujemy się jakbyśmy pracowali w kopalni węgla.

Tragiczne konsekwencje piaskowania są znane od lat. Ta metoda wykończeniowa jest zakazana w większości krajów europejskich, a od 2009 r. również w Turcji. Takiego zakazu nie ma jednak w Chinach. Kraj ten przyjął tylko 4 konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy, w tym niedawno tą dotyczącą BHP. Nawet statystyki rządu chińskiego prezentują zatrważający obraz 380 tys. wypadków w miejscu pracy w 2009 roku , w których ginęło 223 osób dziennie!

Piaskowanie wciąż trwa

Trzy lata temu w wyniku kampanii CCC: Stop the Killer Jeans! ponad 40 światowych marek odzieżowych zobowiązało się do zakazania w swojej produkcji piaskowania jako metody wycierania dżinsów. Jednakże w marcu 2012 r. raport Clean Clothes Campaign "Deadly Denim” ujawnił, że piaskowanie wciąż jest stosowane w Bangladeszu, a najnowszy raport wskazuje, że również w Chinach piaskowanie jest nadal powszechną praktyką.

Jak wynika z raportu "Breathless for Blue Jeans” tylko jedna z sześciu przebadanych fabryk całkowicie zaprzestała stosowania piaskowania. Trzy z nich oficjalnie ogłosiły taki zamiar, jednak badania wykazały, że go nie zrealizowały. Ponadto jeden z zakładów, według pracowników, ukrywa fakt stosowania piaskowania, chowając sprzęt używany do tego zabiegu przed kontrolerami pojawiającymi się w fabryce. Istniejące w fabrykach pomieszczenia do piaskowania są ukrywane za zamkniętymi drzwiami i opatrzone dodatkową ochroną. Dostęp do tych miejsc mają tylko pracownicy zatrudnieni przy piaskowaniu.

Raport CCC "Breathless for Blue Jeans” został stworzony we współpracy z brytyjską organizacją War on Want oraz organizacjami działającymi na terenie Chin: IHLO  oraz SACOM. Po publikacji raportu rozpoczęły one kampanię na rzecz zakazu piaskowania.

abo, materiały prasowe

Polecane

Wróć do strony głównej