Zmiany w OFE łamią prawo i ukrywają dług Polski? KE to sprawdzi

Komisja Europejska na razie przygląda się zmianom w OFE. Sprawdzi czy nie ukrywają nadmiernego zadłużenia kraju i czy nie łamią prawa międzynarodowego.

2013-10-18, 11:22

Zmiany w OFE łamią prawo i ukrywają dług Polski? KE to sprawdzi
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: flickr/tiseb

Posłuchaj

Bardzo Ważny Problem Europejski/Trójka/Komisja Europejska sprawdzi zmiany w OFE
+
Dodaj do playlisty

Komisja Europejska na razie nie wypowiada się o zmianach w polskim systemie emerytalnym. Czeka na ostateczny projekt zmiany funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych. - Będziemy mogli ocenić, czy wszystko odbywa się zgodnie z unijnym prawem, jak zmiany zostaną ostatecznie zatwierdzone. Wtedy przyjrzymy się bardzo uważnie nowej ustawie – zapowiada przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Bruksela sprawdzi, czy zmiany nie mają ukryć nadmiernego zadłużenia się Polski. Komisja Europejska przyznaje także, że zagraniczne instytucje finansowe, które zarządzają otwartymi funduszami emerytalnymi w Polsce mogą mieć rację uważając, że rządowe plany są pogwałceniem zasad o wzajemnej ochronie inwestycji.

Tymczasem Komisja Europejska czeka i przypomina jak powinny wyglądać systemy emerytalne w krajach członkowskich. Rekomenduje trzy zasady: powiązanie wieku emerytalnego ze statystyczną długością życia; ograniczenie możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę i wprowadzenie zachęt do samodzielnego oszczędzania na emeryturę. Polska obecnie nie spełnia wszystkich zaleceń.

Zdaniem ekonomisty Marka Wołosa nacjonalizacja OFE jest niezgodna z założeniami poprzedniej reformy. – Gdy powstawały OFE założenia było takie, że są to pieniądze prywatne, które podlegają dziedziczeniu. Rząd proponuje zmiany, które podważają te założenia – mówi ekonomista.

REKLAMA

W audycji "Bardzo Ważny Problem Europejski" również:

- Unia Europejska przedstawia unijne korytarze transportowe – relacja z Tallina Beaty Płomeckiej;

- Dyrektywa unijna o pracownikach delegowanych w zawieszeniu;

- Najbardziej przyjazne miasta UE;

REKLAMA

- Przegląd Pawła Sołtysa.

abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej