Uwaga samozatrudnieni: możecie zapłacić wyższe rachunki za gaz
Od 1 listopada obowiązuje wyższa stawka akcyzy na gaz zużywany w przedsiębiorstwach. Dobra wiadomość jest taka, że podwyżka nie dotyczy gospodarstw domowych, ogrzewanych gazem ziemnym - te są zwolnione z płacenia akcyzy. Gorzej, jeśli w mieszkaniu czy domku jednorodzinnym prowadzona jest też działalność biznesowa. Wówczas sprawa się komplikuje.
2013-11-06, 19:49
1 listopada weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o podatku akcyzowym. Nowelizacja przewiduje co prawda cały szereg zwolnień od tej opłaty, jednak nie dotyczy to małych przedsiębiorców.
– Pomimo tego, że od 1 listopada br. obowiązuje akcyza na gaz ziemny, to ciężar tego podatku poniosą tylko nieliczne podmioty, które nie będą miały możliwości skorzystania ze zwolnień. Chodzi tu np. o przedsiębiorstwa, które zużywają gaz ziemny do celów opałowych. Trzeba będzie zapłacić akcyzę, jeżeli w lokalu prowadzona jest wyłącznie działalność gospodarcza, np. fryzjerstwo i nie ma tam jednoczesnie gospodarstwa domowego, a gaz jest używany – uważa Dominika Cabaj doradca podatkowy z Kancelarii DLA Piper Wiater w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.
Takiego zdania jest też Wojciech Kotowski, ze spółki doradztwa podatkowego Ożóg i Wspólnicy. - Nie uznaje się za gospodarstwo domowe sytuacji, w której nieruchomość jest w całości wykorzystywana dla celów gospodarczych. Może więc się pojawić wątpliwość wtedy, gdy nieruchomość nie jest w żaden sposób wykorzystywana do działalności osobistej, tylko np. w całości przeznaczona na sklep – mówi. Jego zdaniem idea przepisów jest taka, by opodatkować te nabycia gazu, które służą wyłącznie działalności gospodarczej.
Na dole sklep na górze mieszkanie
Jeśli jednak np. w domku jednorodzinnym na parterze znajduje się sklep czy zakład kosmetyczny, a na piętrze mieszkanie właściciela, sytuacja wydaje się być znacznie korzystniejsza.
REKLAMA
- Moim zdaniem jest w takim wypadku możliwość zastosowania zwolnienia z akcyzy, ponieważ .nie jest to zakup w całości wykorzystywany dla celów gospodarczych – mówi Wojciech Kotowski.
Jak tłumaczy, co do zasady, zakup gazu na potrzeby gospodarstwa domowego, w którym jest również prowadzona działalność gospodarcza, jest zwolniony z akcyzy, przy czym konieczne jest spełnienie określonych przesłanek zwolnienia (m.in. oświadczenie o przeznaczeniu gazu w umowie pomiędzy sprzedawcą a nabywcą, zakup ilości mieszczącej się w limitach wskazanych w ustawie). Obowiązek zgromadzenia oświadczeń, uzasadniających stosowanie zwolnienia, spoczywa na sprzedawcy.
Od tej zasady ustawodawca przewidział również wyjątki – podkreśla Kotowski. Jeżeli więc na przykład ilość zakupionego gazu przekroczy wskazane limity lub zakup dotyczy określonych, niektórych typów gazu, nabywca jest zobowiązany do oświadczenia, jaka część zakupu będzie zużyta na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Część tę należy obliczyć na podstawie udziału powierzchni wykorzystywanej do działalności gospodarczej w nieruchomości.
Być może warto się tez zastanowić, czy gdy w lokalu prowadzona jest wyłącznie działalność biznesowa nie opłaca się wydzielić pewnej jego części na cele mieszkaniowe i w ten sposób zmienić charakter całego lokalu. Dotyczy to oczywiście tylko wybranych przypadków, takich, w których lokal należy do właściciela firmy i to on decyduje w jakiej części przeznaczy go na działalność gospodarczą a w jakiej na prywatna.
REKLAMA
Kto na pewno nie zapłaci
Jakie podmioty, oprócz gospodarstw domowych na pewno nie zapłacą podatku akcyzowego?
- Podatku akcyzowego od gazu przeznaczonego do opału nie zapłacą na pewno jednostki sektora publicznego, a więc placówki oświatowe, szkoły, przedszkola, żłobki, nie zapłacą również placówki zdrowotne, szpitale przychodnie, również kolej, która przeznacza gaz do ogrzewania pociągów – wyjaśnia Sylwia Stelmachowska z Ministerstwo Finansów.
- Przepisy przewidują szereg zwolnień, przedsiębiorcy, którzy nie odnajdą się w tych zwolnieniach, będą zobowiązani do uiszczenia tego podatku – dodaje. - Gospodarstwa domowe są zwolnione na stałe i wynika to z definicji zamieszczonej w ustawie – podsumowuje Sylwia Stelmachowska. .
Ale nie tylko jednostki sektora publicznego będą zwolnione z podatku akcyzowego.
REKLAMA
– Zwolnienia z opodatkowania dużego przemysłu, czyli np. rafinerii, tzw. zakładów energochłonnych, czyli zakładów, których udział kosztów zakupu gazu ziemnego wynosi co najmniej 5 proc. wartości sprzedanej produkcji, jak i zakładów chemicznych, które są największymi odbiorcami gazu ziemnego w Polsce – wyjaśnia ekspertka Dominika Cabaj.
31 października upłynął okres przejściowy na opodatkowanie akcyzą gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych.
Zgodnie ze znowelizowaną 27 września br. przez Sejm ustawą o podatku akcyzowym, w przypadku wyrobów gazowych, opodatkowaniu akcyzą podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz import wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego, sprzedaż wyrobów gazowych finalnemu nabywcy gazowemu, a także użycie wyrobów gazowych przez pośredniczący podmiot gazowy (którym jest podmiot mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju lub posiadający koncesję na obrót gazem ziemnym na terytorium kraju). Użycie wyrobów gazowych przez końcowego nabywcę podlega opodatkowaniu akcyzą w ściśle określonych sytuacjach. Zmienione przepisy wprowadzają też zasadę jednokrotnego opodatkowania wyrobów gazowych oraz ustanawiają katalog zwolnień od opodatkowania akcyzą gazu ziemnego wykorzystywanego do celów opałowych.
Grażyna Raszkowska
REKLAMA