Depozyty w SKOK-u bezpieczne jak w banku

2013-11-29, 12:16

 Depozyty w SKOK-u bezpieczne jak w banku
Polacy oszczędzają za mało?. Foto: Glow Images/East News

SKOKI od piątku będą objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. To dobra wiadomość dla klientów, ale gorsza dla banków.

Posłuchaj

Marcin Krzysztoszek z KNF, Michał Kryński z portalu bankier.pl, Jacek Furga ze Związku Banków Polskich o gwarancjach dla SKOK-ów w audycji Po Pierwsze Ekonomia PR o godz. 6.38/
+
Dodaj do playlisty

Lokaty w SKOK-ach będą bardziej bezpieczne. Pieniądze zdeponowane w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych zostaną objęte ochroną państwa - a dokładnie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

- To kolejny krok w celu wzmacniania bezpieczeństwa systemu Kas - tłumaczy Maciej Krzysztoszek z Komisji Nadzoru Finansowego.

Depozyty w SKOK-ach objęte gwarancja do 100 tys. euro

- Zgodnie z przyjętą w czerwcu tego roku nowelizacją ustawy o SKOK-ach, wszystkie depozyty gromadzone w nich będą objęte państwowymi gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do wysokości 100 tys. euro.

Gwarancje, które obowiązują czy to w sektorze bankowym, czy zaraz będą obowiązywać w sektorze SKOK, gwarantują wypłatę środków do 100 tys. euro na wypadek, gdyby środki zgromadzone w danej instytucji, nie mogły zostać przez tę instytucję wypłacone, np. w wyniku upadłości lub likwidacji.

Eksperci chwalą nadzór za nowe wymogi

Jak oceniają eksperci, objęcie SKOK-ów gwarancjami faktycznie zwiększy bezpieczeństwo klientów Kas. - To krok w dobrym kierunku - mówi Michał Kryński z portalu bankier.pl. - W samych Kasach, we wszystkich SKOK-ach, mamy obecnie (stan na wrzesień) praktycznie 2,5 miliona członków. Ta liczba spadła po informacjach, że część SKOK-ów przeżywa potencjalne problemy finansowe, ewentualnie wymaga kroków naprawczych – podkreśla analityk.

SKOK-i znalazły się pod nadzorem KNF od jesieni 2012 r

Kasy mają problem z kapitałami oraz wysokim udziałem niespłacanych kredytów. Jesienią ubiegłego roku SKOK-i zostały objęte państwowym nadzorem. - Analiza sytuacji całego sektora pokazała niedobór kapitałów  - wyjaśnia Maciej Krzysztoszek z KNF-u.

- Cały czas trwa rozpoznanie rzeczywistej sytuacji w sektorze SKOK. W naszych cyklicznych raportach wykazujemy, że na 55 funkcjonujących Kas, 44 wymagają restrukturyzacji. Dotychczas w 3 Kasach zostały wprowadzone zarządy komisaryczne – mówi Krzysztoszek.

- Niektóre z Kas będą wymagały programów naprawczych, ale te, które na rynku radzą sobie dobrze dzięki gwarancjom, mogą  przyciągać nowych klientów. Choć szumu nie będzie - uważa Michał Kryński.

Czy SKOK-i zyskają nowych klientów?

- Można takich ruchów spodziewać się w przypadku klientów, którzy w banku komercyjnym nie otrzymają np. kredytu. Udadzą się więc do SKOK-u i tam za obietnicę obniżonej marży i za obietnicę udzielenia kredytu, przeniosą swoje pieniądze. Nie będzie to jednak masowy odpływ klientów z innych banków.

Odejścia klientów do SKOK- ów nie obawiają sie też sami bankowcy. - Zbyt wiele odróżnia banki od Kas dodaje - Jacek Furga ze Związku Banków Polskich.

- SKOK-i cieszą się swoją popularnością w określonych środowiskach, w mniejszych miejscowościach lub w środowiskach większych zakładów pracy. Nie spodziewamy się raczej ruchu ze strony klientów, będących dzisiaj depozytariuszami banków komercyjnych czy spółdzielczych w kierunku SKOK-ów.- mówi Furga.

A bezpieczeństwo kosztuje. Niewykluczone, że z powodu nowej opłaty ponoszonej przez SKOK-i na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, klienci kas będą musieli liczyć się z podwyżkami opłat lub nieco mniej atrakcyjną ofertą lokat, czy kredytów.

Justyna Golonko

Polecane

Wróć do strony głównej