Fundusze UE 2014-20: małe i średnie firmy dostaną 2,3 mld euro na konkurencyjność

Na lata 2014-2020 Parlament Europejski przeznaczył 2,3 mld euro w ramach programu na rzecz budowania konkurencyjności małych i średnich firm. Jaka kwota z tej puli dostanie się polskim przedsiębiorcom i na czym będzie polegał nowy program finansowania - o tym rozmawiano na Kongresie Europejski Tydzień Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Polsce.

2013-12-02, 09:15

Fundusze UE 2014-20: małe i średnie firmy dostaną 2,3 mld euro na konkurencyjność
Młodzi pracownicy nie boją się zmiany zatrudnienia. . Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O wsparciu małych i średnich firm przez fundusze UE w programie na lata 2014-20 mówią: Clemon Williamson, szef zespołu ds. COSME z Unii Europejskiej oraz wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński /Karolina Mózgowiec, Polskie Radio/
+
Dodaj do playlisty

Unijny program na rzecz konkurencyjności MSP, w skrócie COSME, będzie w dużej mierze przeznaczony na ułatwienie przedsiębiorcom dostępu do finansowania.

60 proc. środków zostanie przeznaczonych na gwarancje pożyczkowe dla MSP

Clemon Williamson, szef zespołu ds. COSME z Unii Europejskiej mówi, że dostęp do finansowania jest sporym problemem dla przedsiębiorców. Stąd, jak zapewnia -w ramach tego programu będziemy dawać gwarancje dla pożyczek udzielanych małym i średnim przedsiębiorstwom po to, by mogły się rozwijać. Ponad 60% środków  z tego programu będzie na to przeznaczonych.

Małe firmy dostana wsparcie przy wchodzeniu do innych krajów

REKLAMA

Jednym z priorytetów programu jest wspieranie firm w rozszerzaniu ich działalności gospodarczej na inne kraje. - Mamy do tego narzędzie w postaci sieci Enterprise Europe Network – mówi Williamson. -  W ramach sieci mamy ponad 600 partnerów, którzy pomagają danej firmie w odnalezieniu się na obcym rynku.

Budżet programu, ponad 2 mld euro będzie rozdysponowany pomiędzy kraje unijne w drodze konkursu.

REKLAMA

Wicepremier Piechociński liczy na co najmniej jedna piątą unijnych środków dla MSP

Minister Gospodarki Janusz Piechociński jest przekonany, że do polskich firm trafi spora część tej kwoty. – Mam nadzieję, że będziemy skutecznie aplikować minimum o 1/4 , a dostaniemy nie mniej niż 1/5 tego, co będzie w konkurencji ogólnoeuropejskiej, ponieważ mamy bardzo duży potencjał i bardzo aktywnych przedsiębiorców, którzy nauczyli się także poprzez pośredników finansowych, poprzez różne instytucje, organizacje pozarządowe, bardzo sprawnie wykorzystywać te możliwości – mówi wicepremier.

Zdaniem wicepremiera, w nowej perspektywie finansowej ze wszystkich programów unijnych, Polsce uda się uzyskać w sumie 6-7 mld euro na rzecz przedsiębiorczości. – Nie tylko w tych programach związanych z rozwojem, wprost realizowanym i nadzorowanym przez Ministerstwo Gospodarki czy agendy Ministerstwa, ale także bardzo obszerne środki na przedsiębiorczość będą w regionalnych programach operacyjnych, będą w programach, którymi zarządza Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – mówi Piechociński.

REKLAMA

- Chcemy w tej perspektywie unijnej w sposób szczególny preferować te obszary badań i rozwoju, które przyniosą bardzo szybkie wdrożenie do praktyki, więc znaczna część środków będzie właśnie w tym obszarze i w programach związanych ze szkoleniem, zatrudnieniem.

Z kończącego się w tym roku programu na rzecz konkurencyjności i innowacji skorzystało w Polsce ponad 100 tysięcy przedsiębiorców.

REKLAMA

W ramach programu na rzecz budowania konkurencyjności na lata 2014-2020, udzielane będą gwarancje pożyczek do kwoty 150 tys. euro.

Karolina Mózgowiec

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej