more_horiz
Gospodarka

Przetarg rozstrzygnięty. Wiemy, kto wyremontuje Dworzec Zachodni w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 17:48
PKP Polskie Linie Kolejowe rozstrzygnęły przetarg na modernizację Dworca Zachodniego w Warszawie. Prace zrealizuje firma Budimex. Tym samym kolej rozpoczyna modernizację linii średnicowej.
Audio
  • Wybrano wykonawcę remontu Dworca Zachodniego w Warszawie - Aleksander Pszoniak/IAR.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter/PKP PLK

W ramach prac przebudowane zostaną perony, powstanie zadaszenie, schody ruchome, windy i kładka. Inwestycja ma kosztować ponad 1,9 miliarda złotych. Współfinansowana jest ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Inwestycja z Krajowego Programu Kolejowego na stacji Warszawa Zachodnia ma poprawić komfort podróżnym. Nowe perony będą w pełni dostępne dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Przewidziano ruchome schody i windy, przystosowane do przewozu wózków i rowerów

shutterstock_pociąg podróżni pkp 1200.jpg
Instytut Staszica: inwestycje infrastrukturalne pociągną w górę całą gospodarkę

Zostanie wybudowany dodatkowy peron od strony ulicy Tunelowej. Wszystkie perony zostaną zadaszone. Oznakowanie oraz system informacji pasażerskiej ułatwią korzystanie z kolei.

Komunikację w obszarze stacji ułatwi pieszym kładka, która połączy Wolę i Ochotę. Całkowicie zmieni się przejście podziemne - będzie wyższe i szersze oraz połączone z przestrzenią poczekalni i kas biletowych. Zostanie też wydłużone i będzie można nim dojść do peronu numer 8 przy linii obwodowej.

Pod przejściem dla pieszych, na poziomie -2 zostanie wybudowany tunel, który umożliwi budowę linii tramwajowej wraz z niezbędną dla niej infrastrukturą.

Nowy układ torowy umożliwi przejazd pociągów z linii obwodowej na linię radomską i stworzenie bezpośrednich połączeń Piaseczno – Legionowo i Legionowo – Lotnisko Chopina. Kompleksowo przebudowanych zostanie około 30 kilometrów torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjna. Prace na stacji planowane są do 2023 roku.

Stacja Warszawa Zachodnia, to największy w Polsce pod względem liczby kursujących pociągów węzeł kolejowy. Średnio na dobę przez stację przejeżdża około 1000 pociągów pasażerskich aglomeracyjnych, regionalnych, dalekobieżnych krajowych i międzynarodowych.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg