more_horiz
Gospodarka

Pod Tatrami brakuje rąk do pracy. Problem pogłębia odpływ pracowników sezonowych

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 11:16
Pracownicy w sektorze hotelarstwa i obsługi turystów pod Tatrami są cały czas poszukiwani, a posiłkowanie się pracownikami z Ukrainy czy Białorusi już nie wystarcza - powiedział Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.
Krupówki
KrupówkiFoto: alicja neumiler/Shutterstock.com

Oferty pracy zamieszcza wiele hoteli czy pensjonatów z Podhala. Niedobór pracowników widać też choćby na zakopiańskich Krupówkach, gdzie restauracje czy sklepy również poszukują pracowników.

Niedobór pracowników

Jak ocenił Wagner, w minionym sezonie letnim hotelarze i przedsiębiorcy spod Tatr borykali się z niedoborem pracowników, choć wówczas byli zatrudnieni pracownicy sezonowi, którzy teraz wrócili do swoich bieżących zajęć.

jesień góry tatry 1200 free
Sylwester pod Giewontem. Miejsca noclegowe w Zakopanem jeszcze są, ale trzeba się spieszyć

- Popyt na pracę w branży hotelarskiej jest pod Tatrami cały czas potężny, zarówno sektorze sprzątania, jak i pracowników frontowych, obsługujących gości. Przedsiębiorcy chętnie zatrudniają pracowników z Ukrainy czy Białorusi i w związku ze swoim doświadczeniem i zaangażowaniem są oni często awansowani na wyższe stanowiska, na tak zwanym froncie - powiedział Wagner.

Zaczyna brakować Ukraińców i Białorusinów

Podkreślił także, że atutem Ukraińców i Białorusinów jest brak bariery językowej, zaangażowanie w pracę i często, dobra edukacja. Dodał jednocześnie, że posiłkowanie się pracownikami z tych kierunków zaczyna brakować.

- Posiłkujemy się pracownikami z dalszych regionów, z Azji - Hindusami, Indonezyjczykami, Tajami, jednak tutaj jest już bariera językowa i kulturowa. Są to pracownicy zatrudniani najczęściej w pionach niekomunikujących się z gośćmi, głównie na zapleczu kuchni i przy sprzątaniu - wyjaśnił.

PR24, akg