more_horiz
Gospodarka

Coraz więcej firm opuszcza Rosję. Wśród nich wiele zachodnich koncernów

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 11:41
Po inwazji Putina na Ukrainę, coraz więcej firm zawiesza w Rosji działalność, ale nie wszystkie chcą szybko opuścić ten kraj. Jak szacuje BBC News rynek detaliczny w Rosji wyceniany jest na 337,2 mld funtów. Dlatego niektóre marki mogą nie chcieć spalić swoich mostów, jeśli istnieje szansa na powrót w późniejszym terminie.  
W wyniku sankcji wiele marek zamyka swoje sklepy w Rosji
W wyniku sankcji wiele marek zamyka swoje sklepy w Rosji Foto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

BBC News przypomina, że McDonald's, Coca-Cola, Starbucks i Heineken to najnowsze firmy, które ogłosiły, że wstrzymują działalność w Rosji po wywarciu presji na ich działanie. Pepsi, która ma znacznie większą obecność w Rosji niż jego rywal Coca-Cola, powiedziała, że ​​wstrzymuje produkcję i sprzedaż Pepsi i innych globalnych marek w Rosji, ale firma, która zatrudnia tam 20 000 osób i powiedziała, że ​​będzie nadal oferować inne produkty.

"Firmy spożywcze Nestle, Mondelez, Procter & Gamble i Unilever wstrzymały inwestycje w Rosji, ale zapowiedziały, że będą nadal dostarczać niezbędne produkty" - czytamy w materiale. 

Sprzedaż detaliczna

Największa na świecie firma kosmetyczna L'Oreal i rywal Estee Lauder zamykają sklepy i wstrzymują sprzedaż internetową. Estee Lauder, którego marki to Michael Kors, DKNY, Clinique i Bobbi Brown, jest obecna w tym kraju od około 30 lat, a Rosja była miejscem, w którym zanotowała jedne z największych sprzedaży.

"W rzeczywistości Rosja była w zeszłym roku piątym co do wielkości europejskim rynkiem detalicznym na świecie, wycenianym na 337,2 mld funtów. Dlatego niektóre marki mogą nie chcieć spalić swoich mostów, jeśli istnieje szansa na powrót w późniejszym terminie" - podano także.

Dlatego wiele firm, w tym inne luksusowe detaliści, takie jak Burberry i Chanel, po prostu mówi, że "wstrzymuje" sprzedaż i tymczasowo zamyka sklepy, zamiast całkowicie się wycofać. 

Z kolei H&M i właściciel Zary Inditex poinformowali, że zawiesili już sprzedaż w Rosji, powołując się na "tragiczne wydarzenia" na Ukrainie. Inne marki, takie jak Nike, po prostu powiedziały, że nie mogą obecnie zagwarantować dostawy towarów do klientów w Rosji. Nawet Levi's, marka dżinsów, która stała się symbolem postsowieckiego biznesu w Rosji, zamknęła swoje sklepy. 

Według Maureen Hinton z firmy konsultingowej GlobalData, którą cytuje BBC News "więcej marek prawdopodobnie pójdzie w ich ślady. Boohoo, szwedzki gigant meblowy Ikea i japońska firma odzieżowa Uniqlo, która początkowo miała otwartych 49 sklepów w rosyjskich sklepach, mówiąc, że ubrania są "koniecznością życia" , to tylko niektóre z innych nazw, które teraz przecięły więzi".

Technologia

Samsung, wiodący dostawca smartfonów w Rosji, powiedział, że zawiesi dostawy do tego kraju, ale nie powiedział, czy jego sklepy zostaną zamknięte. Japońskie firmy Sony i Nintendo zawiesiły dostawy konsol do gier, a Sony wstrzymało wypuszczenie gry wyścigowej "Gran Turismo 7".

Apple wstrzymał również sprzedaż wszystkich swoich produktów w Rosji i ograniczył inne usługi, takie jak Apple Pay i Apple Maps. Jej sklepy również zostały zamknięte.  

Firmy doradcze

Wszystkie grupy księgowe Wielkiej Czwórki – Deloitte, KPMG, EY i PwC oświadczyły, że z powodu inwazji nie będą już mieć firmy członkowskiej w Rosji. Czołowa kancelaria prawna Freshfields twierdzi, że nie będzie już współpracować z żadnymi klientami powiązanymi z państwem rosyjskim. Również dyrektor wyższego szczebla firmy konsultingowej McKinsey napisał w Internecie, że firma "nie będzie już służyć" żadnemu rządowi ani podmiotom państwowym w Rosji. 

Samochody i transport

Jaguar Land Rover, General Motors, Aston Martin i Rolls-Royce należą do producentów samochodów, którzy wstrzymali dostawy pojazdów do Rosji z powodu konfliktu, podczas gdy producent sprzętu budowlanego JCB wstrzymał wszystkie operacje. BBC News zauważył, że transport samochodów do Rosji i tak może okazać się trudny, ponieważ dwie największe na świecie firmy przewozowe, MSC i Maersk, zawieszają trasy do iz Rosji, z wyjątkiem dostaw żywności, leków i pomocy humanitarnej.

Rozrywka

Fani kina w Rosji, którzy chcą zobaczyć nowy hit Warner Bros, Batman, nie będą mogli tego zrobić po tym, jak firma zawiesiła produkcję nowych filmów w tym kraju. Do amerykańskiego twórcy dołączyły Disney i Sony, a premiery animacji Turning Red i adaptacji Marvela Morbius również zostały wycofane. Disney wstrzymał również swoje kanały telewizyjne. Netflix również zawiesił swoją działalność w tym kraju i wstrzymał wszystkie “przyszłe projekty”.

Finanse

Już wcześniej Visa, Mastercard, American Express i PayPal poinforowały, że wycofują się z rosyjskiego rynku na znak protestu. BBC News przypomniał, że rosyjskie banki już jednak zbagatelizowały wpływ zapowiedzi na swoich klientów. Na przykład Sbierbank powiedział, że karty Visa i Mastercard będą nadal działać na terytorium Rosji, ponieważ wszystkie płatności w Rosji są dokonywane za pośrednictwem systemu krajowego. Jednak karty wydane w kraju nie będą działać za granicą, a wydane za granicą nie będą działać w kraju.

Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs poinformował, że zamyka swoją działalność w Rosji , stając się pierwszym bankiem z Wall Street, który się wycofał. 

Ropa i Gaz

Kiedy wybuchł konflikt na Ukrainie, firmy energetyczne znalazły się pod natychmiastową presją. Jak wyjaśnia BBC News, koncern BP posiada duże udziały w rosyjskim gigancie energetycznym Rosnieft, ale w ciągu kilku dni od wybuchu wojny ogłosiło, że operacja zostanie przerwana. Tuż po tym nastąpiły zobowiązania firm Shell, ExxonMobil  i Equinor do ograniczenia rosyjskich inwestycji pod naciskiem akcjonariuszy, a także rządów i opinii publicznej. Tymczasem Total Energies, inny duży gracz w Rosji, powiedział, że nie będzie finansował nowych projektów w kraju, ale w przeciwieństwie do swoich konkurentów nie planuje sprzedaży istniejących inwestycji.

Wychodzą, ale jednak zostają

Niektórym firmom będzie znacznie trudniej się uwolnić, nawet jeśli w najbliższych dniach i tygodniach będzie wzrastać presja. Wynika to z faktu, że Moskwa w odwecie na sankcje zakazała sprzedaży rosyjskich aktywów. Tak więc firmy, które w ostatnich latach były zachęcane do zaistnienia w Rosji, są "uwięzione" w lokalnych biznesach, pracownikach i łańcuchach dostaw.

"Na przykład Marks & Spencer ma 48 sklepów w Rosji, ale są one obsługiwane przez turecką firmę franczyzową o nazwie FiBA. Firma M&S poinformowała, że ​​zawiesza dostawy swoich towarów do rosyjskiego oddziału FiBA, ale sklepy w tym kraju pozostają otwarte" - czytamy dalej. 

Wśród firm, które mają podobne problemy, BBC News wymienia m.in. British American Tobacco, które zawiesza swoją działalność na Ukrainie w celu zapewnienia "'bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia" swojego personelu, ale jego praca w Rosji będzie kontynuowana.

Czytaj także:

BBC News/PR24/mk