more_horiz
Gospodarka

Rząd zdecydował o przedłużeniu wypłaty świadczeń za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Wiemy o ile dni

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 14:41
Rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy pomocowej, który zakłada m.in. przedłużenie o kolejne 60 dni terminu wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. 
Okres wypłaty świadczenia zostanie wydłużony o 60 dni, czyli łącznie będzie mógł wynieść maksymalnie 120 dni.
Okres wypłaty świadczenia zostanie wydłużony o 60 dni, czyli łącznie będzie mógł wynieść maksymalnie 120 dni.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Chodzi o przedłożony przez MSWiA projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Projektowana regulacja zakłada przedłużenie okresu, za który może być przyznane świadczenie pieniężne dla polskich rodzin zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy.

"Okres wypłaty świadczenia zostanie wydłużony o 60 dni, czyli łącznie będzie mógł wynieść maksymalnie 120 dni. Wprowadzone zostaną także zabezpieczenia, które wyeliminują ewentualne nadużycia dotyczące pobierania świadczenia" - napisano w komunikacie na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przypomniano, że w przypadku osoby prywatnej, która przyjęła pod swój dach uchodźcę z Ukrainy, świadczenie pieniężne wynosi 40 zł od osoby za dzień. W przypadku jednostki organizacyjnej, osoby prawnej lub przedsiębiorcy, wojewoda może podnieść wysokość świadczenia.

"Aby zapobiec ewentualnym nadużyciom, wydatkowanie środków na świadczenia będzie monitorowane. Gromadzone będą dane osób, na które zostały złożone wnioski dotyczące przyznania świadczenia. Dzięki wdrożeniu odpowiednich rozwiązań teleinformatycznych, organ gminy będzie miał możliwość ustalenia, czy dla danej osoby, której nadano numer PESEL, nie został już złożony wniosek o przyznanie środków za ten sam okres" - napisano.

Nowe przepisy mają wejść w życie, co do zasady, z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Schefernaker zapowiadał nowelizację

Już na początku kwetnia pełnomocnik rządu do spraw uchodźców Paweł Schefernaker zapewniał, że budżet państwa zrefinansuje wydatki ponoszone na zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy. Wiceminister powiedział, że wszyscy, którzy udzielali pomocy, w tym organizacje pozarządowe, mogą podpisywać umowy o finansowanie z wojewodami.

W połowie marca 2022 r. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Pieniądze powiedział m.in., że pieniądze trafią też do Polaków, którzy zdecydowali się przyjąć pod swój dach uchodźców. Wiceminister poinformował, że w obliczu napływu osób z Ukrainy wsparcie w pracy dostaną również w razie potrzeby urzędnicy.

 - Prezydent podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, która wprowadza fundusz pomocy dla uchodźców z Ukrainy. To prawie 8 mld złotych - wyjaśniał wtedy Wąsik. Zaznaczył, że prawie 3,5 mld z tej kwoty przewidziano dla samorządów i wojewodów na zorganizowanie recepcji dla obywateli ukraińskich, ale także dla Polaków, którzy zdecydowali się przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk