more_horiz
Gospodarka

Wiceprezes PFR: bez tarcz antykryzysowych spadek PKB byłby większy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 17:00
- Wprowadzone przez rząd tarcze finansowe PFR skutecznie chroniły miejsca pracy oraz ograniczyły spadek polskiego PKB z powodu pandemii do minus 2 procent, gdy średnia unijna wynosiła minus 5 procent, a były kraje z jeszcze większym spadkiem PKB - powiedział Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju w programie "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Bartosz Marczuk wiceprezes PFR.
Bartosz Marczuk wiceprezes PFR.Foto: Wojciech Kusiński / PR

Jak podkreślił gość audycji, pierwsza tarcza finansowa dotyczyła aż 353 tysięcy firm z różnych branż i pomogła zachować ponad 3,2 mln miejsc pracy. Każda z trzech wyspecjalizowanych tarcz bezpośrednio uratowała przed likwidacją 600 tys. miejsc pracy. Pierwsza tarcza dotyczyła firm z kategorii MŚP.

Druga tarcza dotyczyła pomocy dla takich branż jak: gastronomia, turystyka, hotelarstwo, była też tarcza przygotowana dla pomocy dla dużych firm. Dla przykładu PLL LOT przetrwał bo dzięki tarczy finansowej PFR dostał wsparcie na sumę 2 mld złotych. Część dotacji dla firm już zostało umorzonych, a część pieniędzy firmy oddały na konto PFR.

Łączna pomoc wszystkich tarcz przekroczyła sumę 73,2 mld złotych (44 miliardów zostanie w firmach), z czego do PFR ma wrócić od firm kwota około 29 mld złotych, z czego już zwrócono 8,3 miliardów złotych.

Zwrócone pieniądze do PFR będą wykorzystane do skupu obligacji wyemitowanych przez PFR, które były emitowane, aby pozyskać z rynku pieniądze na finansową pomoc dla firm zagrożonych COVID-19.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
05:03 Bartosz Marczuk wiceprezes PFR podsumowuje działalność "3 tarcz" antykryzysowych ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) Bartosz Marczuk wiceprezes PFR podsumowuje działalność "3 tarcz" antykryzysowych ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem