more_horiz
Gospodarka

PERN rozbudowuje hub paliwowy w Dębogórzu w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 13:28
Ponad 36 tys. m sześc. oleju napędowego z Holandii rozładowano w hubie paliwowym PERN w Dębogórzu. Był to pierwszy rozładunek paliw na Stanowisku Przeładunku Paliw Płynnych Portu Gdynia wykonany w całości przez pracowników PERN-u - poinformowała w piątek spółka.
W obecnej sytuacji dla Polski najlepszym sposobem dostawy paliw jest droga morska
W obecnej sytuacji dla Polski najlepszym sposobem dostawy paliw jest droga morska Foto: Pixabay/ilustr.

Baza PERN-u w Dębogórzu, której całkowita pojemność wynosi obecnie 260 tys. m sześc., to hub paliwowy mogący przyjmować morskie dostawy tych produktów.

Jak podkreślił PERN w piątkowym komunikacie, to nowa usługa spółki uruchomiona przy wsparciu Zarządu Morskiego Portu w Gdyni. "To również kluczowe rozwiązanie, od którego zależy bezpieczeństwo i efektywność przeładunków paliw z uwagi na fakt, że nie ma już potrzeby korzystania z pośredników" - zaznaczyła spółka.

Rozbudowa portu

Według PERN-u, jeszcze w tym roku, w ramach zwiększenia możliwości importowych, zostanie rozpoczęte pogłębienie podejścia do Stanowiska Przeładunku Paliw Płynnych Portu Gdynia, dzięki czemu możliwa będzie obsługa tankowców o zanurzeniu do 15 m oraz ładowności ok. 100 tys. ton. Spółka ocenia, że istotnie zwiększy to bezpieczeństwo ciągłości pracy instalacji przeładunkowej oraz umożliwi obsługę znacznie większych jednostek.


PERN przypomniał, że inwestycje w bazie paliw w Dębogórzu planowane do 2024 roku będą kosztować w sumie 150 mln zł. Baza niedawno powiększyła się o dwa nowe zbiorniki na olej napędowy o pojemności 32 tys. m sześc. każdy, a w tym roku do eksploatacji trafi kolejny, podobny zbiornik.

Czytaj także:

W Dębogórzu trwają modernizacja frontu załadunkowego cystern kolejowych oraz modernizacja bocznicy kolejowej. "W efekcie liczba załadowanych cystern kolejowych zwiększy się o połowę, co pozwoli ekspediować sześć składów kolejowych na dobę oraz istotnie wzmocni stabilność rynku logistyki produktów naftowych" - zapowiedział PERN.


PAP/polskeiradio24/PKJ