more_horiz
Gospodarka

Mateusz Morawiecki: 70 proc. inflacji to skutek działań Rosji

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 15:22
- Jak mówi prezydent USA Joe Biden, 70 proc. inflacji wywołała Rosja - wysokie ceny energii, wojna na Ukrainie. Mamy do czynienia z bezprecedensową inflacją właściwie w większości krajów świata - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Premier: Moskwa wywołała wysoką inflację wysokimi cenami energii i wojną na Ukrainie
Premier: Moskwa wywołała wysoką inflację wysokimi cenami energii i wojną na UkrainieFoto: Shutterstock/Denys Kurbatov

- Wyraźnie widzimy, że większość krajów świata przeżywa dzisiaj ogromny szok inflacyjny. Jak mówi prezydent Joe Biden, 70 proc. inflacji wywołała Rosja - wysokie ceny energii, wojna na Ukrainie - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu Impact’22 w Poznaniu.

Premier zwrócił uwagę, że w Holandii inflacja jest najwyższa od ponad 45 lat, a w Niemczech, we Francji, USA - najwyższa od 40 lat.

- Także w Polsce, w moim kraju, inflacja jest najwyższa od ok. 20 lat. W jaki sposób musimy sobie z nią poradzić? Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę z tego, że państwa Europy Centralnej, które cały czas mają mniejszy zasób kapitału niż bogate kraje Zachodu, muszą pokazywać swoją równowagę - powiedział Mateusz Morawiecki.

- My w Polsce mamy dobrze zrównoważony system - podkreślił premier.

Dodał, że mamy dziś do czynienia z takim prowadzeniem polityki w Polsce, "który jest synchroniczny".

- Z jednej strony polityka pieniężna, z drugiej - fiskalna, polityka regulacyjna, inwestycyjna i polityka w szerszym rozumieniu tego słowa: finansowa i gospodarcza - powiedział Mateusz Morawiecki.

Inflacja i geopolityka

Mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową jeszcze z innego punktu widzenia - otóż do pandemii i porwanych łańcuchów dostaw, do problemów na rynkach finansowych, do inflacji dołożyły się gigantyczne wyzwania geopolityczne, czyli - można powiedzieć - czterej jeźdźcy apokalipsy, którzy uderzyli w gospodarkę Europy, w ten świat Europy, jaki znamy, ale także uderzyli w cały świat - stwierdził także szef rządu.

Posłuchaj
00:27 IAR/Białek Morawiecki mówi o wysokiej inflacji w Europie Premier: Mamy do czynienia z bezprecedensową inflacją w większości krajów świata. W Holandii inflacja jest najwyższa od ponad 45 lat, w Niemczech - od ponad 40 lat.

W czasie kongresu Impact'22 przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz władz debatują na temat wyzwań, jakie stoją przed Polską i Europą w czasie wojny na Ukrainie. Omawiane też będą dalsze kierunki transformacji cyfrowej i energetycznej. Wydarzenie potrwa do jutra.

Czytaj także:

IAR/PR24.pl/mk


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem