more_horiz
Gospodarka

Jakie towary najczęściej wozi polska kolej? Znamy dane UTK

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 11:00
Węgiel, kruszywa i produkty rafinacji ropy naftowej, to towary, które w ubiegłym roku były najczęściej wożone pociągami - podał Urząd Transportu Kolejowego (UTK).
Wśród towarów przewożonych przez polską kolej dominuje węgiel kamienny.
Wśród towarów przewożonych przez polską kolej dominuje węgiel kamienny.Foto: Mark Agnor/ Shuitterstock

Wśród towarów przewożonych przez kolej w ubiegłym roku dominował węgiel kamienny, którego przetransportowano pociągami 88,7 mln ton a udział w przewozach wyniósł 23,3 proc. Drugim co do masy przewożonym surowcem były kruszywa z wynikiem blisko 47 mln ton i udziałem 17,5 proc. Trzecie miejsce zajęły produkty rafinacji ropy naftowej z masą 18,3 mln ton i udziałem 12,5 proc.

Zwiększone zapotrzebowanie branży energetycznej

Jak wskazuje UTK, rok 2021 czas znacznego wzrostu zapotrzebowania na węgiel. Na międzynarodowych rynkach surowców widoczne było bardzo duże zainteresowanie pozyskaniem tego surowca w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem branży energetycznej.

Według UTK, duże zapotrzebowanie skutkowało m.in. utrudnieniami w dostępie do taboru oraz kłopotami z przepustowością bocznic przykopalnianych.

Czytaj także:

Z danych Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że w ubiegłym roku przewozy kruszyw wykazywały się dość dużą stabilnością, na co wpływ miała między innymi kontynuacja prac modernizacyjnych w ramach Krajowego Programu Kolejowego realizowana na rzecz PKP Polskich Linii Kolejowych.

W sumie przewoźnicy kolejowi w 2021 r. przewieźli 243,6 mln ton ładunków, co oznacza wzrost przetransportowanej masy o 9,1 proc. w stosunku do 2020 r.

Polskie Radio24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem